Last updated:

Price Per Unit Calculator

Table of contents

Calculating cost per unitHow to use this price per unit calculatorSimilar tools

Your quest for the best price-per-unit calculator is finally over!🎉 This handy tool can calculate the cost per unit of any item and will help you evaluate your options to get the best value for your money!

This versatile unit cost calculator can handle the following:

  • Find price per unit weight;
  • Determine price per unit volume;
  • Calculate price per item;
  • Evaluate price per item's weight; and
  • Compute price per item's volume.

In the following article, we shall go through the fundamentals of this concept, including the formula for calculating the cost per item. We shall go through some examples to help drive the concept home.

Calculating cost per unit

The formula for calculating cost per unit weight is:

Cost per unit weight=Total costTotal weight\text{Cost per unit weight} = \frac{\text{Total cost}}{\text{Total weight}}

Say a 5-pound rice bag costs $4.00 at your local store. That means the cost of rice per pound is:

Price per pound=Total costTotal weight=$4.005 lbs=0.8    Price per pound=$0.80\begin{align*} \text{Price per pound} &= \frac{\text{Total cost}}{\text{Total weight}}\\[1em] &=\frac{\$4.00}{5 \text{ lbs}} = 0.8\\[1em] \implies\text{Price per pound} &=\$ 0.80 \end{align*}

The formula for calculating the price per unit volume is similar:

Cost per unit volume=Total costTotal volume\text{Cost per unit volume} = \frac{\text{Total cost}}{\text{Total volume}}

For example, if a gallon of milk costs $3.50, what does a fluid ounce (fl oz) cost?

Price per fluid ounce=Total costTotal volume=$3.501 US gal=$3.50128 fl oz    Price per fluid ounce=0.027$0.03\begin{align*} \text{Price per fluid ounce} &= \frac{\text{Total cost}}{\text{Total volume}}\\[1em] &=\frac{\$3.50}{1 \text{ US gal}}\\[1em] &=\frac{\$3.50}{128 \text{ fl oz}}\\[1em] \implies\text{Price per fluid ounce} &=0.027 \equiv \$0.03 \end{align*}

We bet you can already guess what the formula for calculating unit cost per item is:

Cost per item=Total costNumber of items\text{Cost per item} = \frac{\text{Total cost}}{\text{Number of items}}

Consider you are out to purchase some eggs. At your local shop, you come across an 18-count pack of eggs priced at $4.40. Let's determine the cost per egg using the formula to calculate the cost per item:

Cost per egg=Total costNumber of eggs=$4.4018 eggs=0.244    Price per egg$0.24\begin{align*} \text{Cost per egg} &= \frac{\text{Total cost}}{\text{Number of eggs}}\\[1em] &=\frac{\$4.40}{18 \text{ eggs}} = 0.244\\[1em] \implies\text{Price per egg} & \equiv \$0.24 \end{align*}

How to use this price per unit calculator

Our price-per-unit calculator is a versatile tool. To start with, you have five different modes to select from:

  1. Price per unit weight.
  2. Price per unit volume.
  3. Price per item.
  4. Price per item's weight.
  5. Price per item's volume.
  • The last two modes are for cases when a pack includes multiple items, and you want to calculate the price per weight or volume, like a six-pack beer.

  • Once you select the mode, enter the following details of the item under option A:

    • Total cost;
    • Weight, volume, or number of items, based on the chosen mode.

❗ For the last two modes, you must provide both the number of items and the weight or volume.

  • This tool will use the provided inputs to calculate the price per unit.

  • The calculator also offers a comparison feature. If you have a second option, say, another packet listed at a different price, you can enter its details under the option B section. The calculator will determine which option is cheaper and by how much.

Similar tools

Are you enjoying our price-per-unit calculator? We have similar tools for you to check out next:

  • Unit price calculator;
  • Price per ounce calculator;
  • Cost per minute calculator;
  • Price per round calculator;
  • Price per pound calculator;
  • Price per acre calculator;
  • Cost per mile calculator;
  • Price per share calculator;
  • Price per linear foot calculator;
  • Price per weight calculator; and
  • Price per square inch calculator.
People also viewed
Car vs. Bike Calculator

Everyone knows biking is fantastic, but only this Car vs. Bike Calculator turns biking hours into trees! 🌳

Pregnancy countdown Calculator

Use this pregnancy countdown calculator to determine the duration remaining until your due date. 👶

Secretary problem (Valentine's day) Calculator

Use the dating theory calculator to enhance your chances of picking the best lifetime partner.

Option A

Option B

Check out 31 similar home economics calculators 🏡
Appliance depreciationAppliance wattageBack to school...28 more