Cake Pricing Calculator

Created by Dominika Miszewska, MD, PhD candidate
Reviewed by Dominik Czernia, PhD candidate and Jack Bowater
Last updated: Nov 29, 2021

Are you looking for an easy way to price a cake? 🎂 With this cake pricing calculator, you can estimations cake cost in the blink of an eye. Homemade cake prices and cake servings may be tricky to work out, especially at the beginning of a baking journey. 🍰 So, how much does a cake cost? How to price cakes made at home, so you don't underprice your work? Use this baking calculator to find out.

Ingredient calculator for a homemade cake

Ingredients for any cake differ based on the type of the cake (chocolate, vanilla, flan). If you try to make a healthier version, maybe you add less butter and sugar and more fresh fruit toppings? 🍓

Regardless of the variations you introduce, this tool covers most of the ingredients needed for proper cake preparation and may be used as a how to price a cake calculator:

  • Flour;
  • Sugar;
  • Eggs;
  • Milk;
  • Oil;
  • Cream cheese;
  • Yeast;
  • Butter;
  • Baking powder;
  • Cacao powder;
  • Chocolate;
  • Sour cream;
  • Vanilla; and
  • Fresh fruit.

Additionally, there's a line in the ingredient calculator that reads other, leaving you space to add any other ingredient you feel like using.

When estimating homemade cake prices, it's essential to know how much of each ingredient you need to use. Some of these are easier to calculate, e.g., cups of flour or eggs 🥚🥚, while others, like cinnamon measured in tablespoons (tbsp), are more challenging to find. For the latter, practice makes perfect.

After a couple of cakes, you won't need a scale to measure; you will get by with cups, teaspoons (tsp), and even by looking at the texture of the dough. 🍩 The same rules apply to smaller pastries, cupcakes and donuts (and even fancy take-away pancakes).

How to price a cake calculator: homemade cake prices

Besides the price of the ingredient, the cake's cost should also include the cost of delivery, electricity, equipment, and your labor. So, how much does a cake cost in total and what to include in the price? 💸 This cake pricing calculator contains all of the needed parts:

  • ⏱️ Always think in advance about how much time you'll need to finish the baking. You'll also need to think about your hourly rate. Include the hours spent preparing and cleaning up in the dedicated section of our cake cost calculator.

  • 💡 The cost of equipment, boxes and electricity, ovens, etc. This depends on the type of utensils you'll be using and the general costs of energy. As for supplies, when baking or packing the cake, you use up a specific number of boxes, cake circles, dowel rods, and so on.

  • 🚘 Delivery is also crucial if you are wondering, e.g., how to price a wedding cake. Maybe some of the clients pick up the cakes at your place. If not, always include in the price the cost of delivery. It may be either set in advance or calculated based on the distance, the gas usage, etc. According to the Internal Revenue Service, the standard rate for the use of a business vehicle in 2021 is $0.56 per mile. And don't forget to count the return trip!

Cake pricing calculator

To use this baking calculator, prepare the recipe and plan how much/how many you'll need of:

  1. Ingredients (flour, milk, baking powder...) - Choose from the list which ingredients you used. Then fill in the amount and the price of each element, e.g., one egg, a cup of flour, etc. At any time, you can remove a component.
  2. Equipment, boxes, electricity.
  3. Time - Give the estimated number of hours spent planning, baking and cleaning-up and your hourly rate.
  4. Delivery (round trip distance).

For any fields that you don't need (e.g., delivery if they're coming to you), leave them with a 0 in. After you've filled all the rows needed, the cake pricing calculator shows the total cost of making a cake in the last row, and how much you should charge per serving.

Remember that you can invest the money earned and, according to the time value of money definition, increase its value over time!

FAQ

How much does a cake cost?

The cost of a cake differs depending on its size, ingredients used, and the time it takes to prepare. Cake price estimations may seem complex at first, but with time it becomes easier once you know your capability and ingredients needed.

How to price cakes?

To price a cake, you need three components: ingredients, overhead, and labor. Overhead are the costs of electricity, ovens, and the rest of the equipment. The hourly rate of your time forms the labor part, while pastry elements, boxes, cake circles, etc., are the ingredients.

How to develop pricing strategy for cakes?

To develop a strategy for pricing cakes, you need practice. Remember about the three basics:

  1. Your labor;
  2. Overhead; and
  3. Ingredients used.

With time, you can learn to assess the number of hours needed to plan, finish the cake and clean up after yourself.

How to price a wedding cake?

To price a cake, most of the bakers charge per slice, between $3 and $8 per one serving. The total price depends on the type of cake you decide on: sheet cakes are much cheaper than tiered ones. Also, remember about the decorations price; the more you have, the higher the price.

Use the wedding cake cost calculators available online that help estimating a proper cake price.

How much does it cost to bake a cheesecake?

Baking a cheesecake at home costs around $14. The price includes the charge for flour, sugar, white cheese, and other ingredients.

However, it does not include the overhead and your hourly wage. Making a cheesecake by yourself is cheaper than buying one at the store (around $1.5 per serving), but it takes a lot of time, and the price may vary, depending on the quality of ingredients used.

Dominika Miszewska, MD, PhD candidate
Ingredients 🎂
✅ Add
Select...
❎ Remove
Select...
Total ingredients cost
$
Equipment, boxes & electricity 💡
🍳 Equipment (oven, pans etc.) rental
$
🎁 N° of boxes
⚡ Electricity cost per unit
$/
W
⚡ Units of electricity used
kWh
Other supplies
$
Time ⏰
I spent
hours
Cost of one working hour
$
Delivery 🚗
Distance
mi
at
$/
mi
Total cost 💸
How many people does the cake serve?
Total cost of making the cake
$
Price per serving
$
Check out 14 similar cooking converters 🥄
ButterCake panCooking measurement… 11 more
People also viewed…

Cake pan

Cake pan converter will help you to tailor the baking recipes to your needs.

Plant spacing

Planning out your garden? Try the plant spacing calculator.

Podcasts

Do you feel like you could be doing something more productive or educational while on a bus? Or while cleaning the house? Well, why don't you dive into the rich world of podcasts! With this podcast calculator, we'll work out just how many great interviews or fascinating stories you can go through by reclaiming your 'dead time'!

Yeast converter

The yeast converter helps you convert between 4 different types of yeast, to ensure you have the right balance with your flour, to make the perfect bread!
Omni Calculator
Copyright by Omni Calculator sp. z o.o.
Privacy policy & cookies
main background