Omni Calculator logo

Price / Quantity Calculator

Created by Mateusz Mucha and Wei Bin Loo
Reviewed by Jack Bowater
Last updated: Jan 18, 2024

Value for money is a problem we often try to solve when shopping: "should I get the larger bottle?" Get the best bang for your buck by using the price / quantity calculator.

Our price / quantity calculator — also called unit price calculator — lets you compare products of various different quantities and prices. Imagine that you're in a shop and you want to work out which product has the best deal (that is, it is sold with the lowest margin), but are not sure how, then this tool is for you.

For example, let's say you're hungry for some perfect pancakes and need to buy some flour. You're in the shop and have two choices: a smaller package — $1 for 1 kg, and a larger one — $1.35 for 1.5 kg. Which one is a better buy? Thanks to our price / quantity calculator, you know that the unit price for the smaller package is $1, while for the larger package it is 90¢. The You Save box tells you how much more you'd have paid if you bought the same quantity at the price per unit of a smaller item — in our example — 15¢.

🙋 If you want to know how much you will save on an offered discount, you might enjoy our discount calculator!

In some countries and stores, the price per quantity information is provided on the price sticker. So, if you take a closer look, you may not need this unit price calculator at all. Still, you might find yourself in a situation where that's not the case, for example, when the price comes up in a conversation.

FAQ

How can I calculate price per unit?

To calculate the price per unit, follow the steps below:

  1. Note the total cost of the product.
  2. Divide it by the quantity of the product.
  3. The result is the cost per unit.

You can use the result to determine which product and quantity would be a better buy.

Is buying smaller packages better than larger?

It might seem true for some products but not for others. You can use the price per unit formula to determine which size offers a better value for money.

Price per unit = Total cost / Quantity

Should I compare product size before buying?

Comparing product size before buying can come in handy in determining which one would be more cost-effective, especially if there are multiple size options.

You don't want to buy something too big, which you didn't need, just because it was cheaper. In that case, opt for the middle or medium-sized product.

What is the price per kg of flour, if 10 kg is $200?

The price per kg is $20 if you have 10 kgs of flour worth $200.

You can quickly determine the price per unit by utilizing the formula:

Price per unit = Total cost / Quantity

Price per kg = 200 / 10

Price per kg = $20

Mateusz Mucha and Wei Bin Loo
Smaller product
Quantity
Price
$
Larger product
Quantity
Price
$
You save
$
Check out 11 similar shopping calculators
Black FridayCyber MondayDiscount… 8 more
People also viewed…

Car heat

The hot car calculator shows how fast a car's interior heats up during a summer day.

Goodwill

Our goodwill calculator can help you calculate the goodwill of a company's assets after they are purchased.

Snowman

The perfect snowman calculator uses math & science rules to help you design the snowman of your dreams!

Stock average

The stock average calculator helps you determine your stock's average price, also known as the stock cost basis, when you have bought shares of a company at different prices.
Copyright by Omni Calculator sp. z o.o.
Privacy, Cookies & Terms of Service