Omni Calculator logo

Kalkulator produktów menstruacyjnych dla instytucji

Created by Dominika Śmiałek, MD, PhD candidate and Kulczyk Foundation
Reviewed by Bogna Szyk
Last updated: Jun 05, 2023


Około połowa populacji kobiet i jednocześnie 26 proc. światowej populacji jest w wieku rozrodczym, a zatem miesiączkuje. Kobiety stanowią znaczącą część rynku pracy, dlatego też życie zawodowe (zajmujące co najmniej jedną trzecią doby) oraz menstruacja pozostają od siebie zależne.

Miejsca pracy były kiedyś projektowane i zajmowane w większości przez mężczyzn, wobec czego są one stworzone w sposób nieuwzględniający potrzeb swoistych dla kobiet.

Wychodząc pracodawcom naprzeciw stworzyliśmy kalkulator, w którym każdy może oszacować, ile środków potrzebuje dla zapewnienia ochrony menstruacyjnej w swojej firmie oraz z jakimi kosztami to się wiąże.

Jak działa kalkulator?

Aby poprawnie obliczyć koszty zakupu produktów menstruacyjnych dla wszystkich pracownic, zacznij od wybrania, czy:

  1. chcesz zapewnić produkty niezbędne na cały czas trwania okresu w godzinach pracy,
  2. wolisz zakupić produkty menstruacyjne na pierwszy niespodziewany dzień okresu.

Następnie wpisz ile kobiet pracuje w firmie oraz z ilu łazienek w firmie one korzystają. Jest to niezbędne, żeby równomiernie rozłożyć wszystkie produkty do każdej z łazienek.

Na sam koniec, zdecyduj jaką część produktów mają stanowić podpaski, a jaką tampony. Automatyczny podział to 50/50, ale możesz go zmienić w każdym momencie.

Gdy wypełnisz wszystkie pola, kalkulator podaje trzy wyniki:

  1. Całkowity koszt zakupu wszystkich produktów potrzebnych na miesiąc.
  2. Liczba wszystkich produktów niezbędnych w jednym miesiącu.
  3. Ile produktów należy przygotować w każdej z łazienek.

Jako koszt jednej podpaski przyjęliśmy hurtową cenę 37 groszy za sztukę, a tampon 50 groszy za sztukę. Pamiętaj, że te ceny mogą się wahać w zależności od rodzaju produktu.

Zdrowie i higiena menstruacyjna

Miesiączka jest naturalnym procesem biologicznym, którego doświadcza blisko połowa społeczeństwa, i to przez znaczną część swojego życia. Pomimo tego, miliony kobiet na całym świecie są wciąż z tego powodu upokarzane, stygmatyzowane i wykluczane społecznie. Wielu też nie stać na zakup środków higienicznych niezbędnych w trakcie okresu - ogrom tej kwoty możecie obliczyć np. za pomocą kalkulatora kosztów miesiączki.

Dostęp do preferowanych i odpowiednich środków higienicznych, takich jak tampony czy podpaski, stanowi jeden z czterech elementów składających się na zdrowie i higienę menstruacyjną. Pozostałe to:

  1. dostęp do bezpiecznych miejsc do zmiany i utylizacji środków menstruacyjnych oraz do urządzeń sanitarnych;
  2. znajomość i zrozumienie miesiączki jako procesu biologicznego oraz edukacji nt. zdrowia i higieny menstruacyjnej;
  3. sprzyjające środowisko, w którym temat miesiączki nie jest piętnowany.

Definiując obszar zdrowia i higieny menstruacyjnej, należy brać pod uwagę wszystkie powyższe aspekty. Brak poszczególnych elementów może powodować wykluczenie osób menstruujących na poziomie edukacyjnym, psychospołecznym, ekonomicznym.

Menstruacja w miejscu pracy

Cykl Kariery to ogólnopolski program wzmacniający pracodawców w tworzeniu przyjaznych miejsc pracy dla wszystkich pracowników, bez względu na ich płeć.

Celem programu jest budowanie świadomości w obszarze zdrowia menstruacyjnego oraz upowszechnienie dostępu do środków higienicznych w miejscach pracy, który od lat powinien być standardem.

Wszystkie kobiety i osoby menstruujące mają wspólne podstawowe potrzeby, które muszą zostać spełnione, aby mogły uczestniczyć w życiu społecznym na równych zasadach. Świadomość, że miesiączka jest doświadczeniem dotykającym osoby menstruujące w miejscu pracy, może przynieść liczne korzyści.

Co możemy zrobić, jako instytucja?

Jeśli poważnie myślisz o wspieraniu i wzmacnianiu swoich pracowników i pracownic oraz o tworzeniu miejsca pracy przyjaznego osobom menstruującym, oto kilka rzeczy, które możesz zrobić:

✔️ Zapewnij bezpłatne produkty higieniczne
✔️ Edukuj i zwiększaj świadomość
✔️ Zapewnij większą liczbę toalet i pojemniki na odpady w kabinach
✔️ Zaplanuj odpowiednio czas pracy pracowników

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.cyklkariery.pl

Pss. Nie zapomnij odwiedzić resztę naszych ginekologicznych narzędzi - na pierwszy ogień wypróbuj kalkulator testu ciążowego! 🍼

Dominika Śmiałek, MD, PhD candidate and Kulczyk Foundation
Pierwsze dni miesiączki potrafią zaskoczyć. Czasem w najmniej spodziewanym momencie, gdy nie mamy przy sobie produktów higienicznych, na przykład w pracy. 🩸
Nasz kalkulator umożliwia zaplanowanie kosztów zakupu produktów menstruacyjnych dla wszystkich pracownic. Aby każda z nich mogła czuć się komfortowo.
Chcę zapewnić
zaopatrzenie awaryjne
W tej opcji zapewniamy produkty na pierwszy niespodziewany dzień okresu.
Ile kobiet pracuje w firmie? 👩👩
Ile łazienek jest w firmie? 🚺
Jakie produkty menstruacyjne chcesz zapewnić?
Podpaski
% produktów
Tampony
% produktów
Wyniki
Całkowity koszt 💸
Całkowita liczba produktów
W jednej łazience przygotuj
produktów
Check out 36 similar kalkulatory po polsku (calculators in polish)
WyprzedzanieWiedźminKalkulator smogu… 33 more
People also viewed…

Books vs e-books

Discover the ultimate paper books vs. e-books calculator. Make an informed choice with our handy tool. Find out which is best for the environment!

Pivot point

Pivot point calculator is a tool that estimates pivot points for securities with a high, low, and close price at any given time.

ROAS

Kalkulator ROAS określa zwrot z wydatków na reklamę.

Sleep

Kalkulator snu pomoże ci określić, kiedy położyć się spać, aby obudzić się z pełnią energii.
Copyright by Omni Calculator sp. z o.o.
Privacy, Cookies & Terms of Service