Omni Calculator logo

KremówKa Janiny, czyli kremów kalkulator

Created by Aleksandra Zając, MD and Julia Żuławińska
Reviewed by Hanna Pamuła, PhD
Last updated: Dec 19, 2023


Ten dzień nie zapowiadał się aż tak ekscytująco, dopóki to nie trafiliśmy na posta Janiny Bąk - prowadzącej popularnego bloga Janina Daily. Zaproponowała ona, aby stworzyć kalkulator, który liczy, ile kremu z filtrem należy zabrać ze sobą na wakacje, aby uniknąć sytuacji, “że człowiek nabierze tych kremów wiadrami i będzie musiał z nimi wracać do kraju, bo to przecież nie pójdzie tego zużyć nawet przy założeniu, że w pewnym momencie będzie smarować siebie, całą swoją rodzinę, losowych przechodniów”. Jak moglibyśmy nie odpowiedzieć na wyzwanie Janiny? Natychmiast rzuciliśmy się w wir pracy i oto jest - KremówKa(lkulator) Janiny, pieszczotliwie nazywany przez nas kremówką.

Obojętnie, czy jesteś biała/biały jak filet morszczuka panierowany w mące, czy chciałabyś/chciałbyś być czarna/czarny jak bryłka węgla pędząca po bytomskich hałdach, ten kalkulator pozwoli Ci policzyć ile kremu SPF powinieneś/powinnaś nałożyć, by Twoja skóra była bezpieczna i ile opakowań musisz wziąć ze sobą na wakacje.

Dlaczego potrzebujemy ochrony?

Codziennie jesteśmy wystawieni na różne rodzaje promieniowania: podczerwone, widzialne oraz część promieniowania ultrafioletowego (UV). To ostatnie to promieniowanie o krótkich falach (100-400 nm), a przez to potencjalnie szkodliwe dla naszego zdrowia. Dzielimy je na trzy kategorie:

  • UVC (fale o długościach 100 - 280 nm) zatrzymywane przez warstwę ozonu w atmosferze;
  • UVB (280 - 320 nm) blokowane przez warstwę naskórka;
  • UVA (320 - 400 nm) penetrujące do skóry właściwej.

Natężenie promieniowania UVB zależy od pory dnia, pogody oraz szerokości geograficznej (przy równiku jest silniejsze). UVA nie dość, że penetruje głębiej, występuje wszędzie w podobnym natężeniu, a co więcej przenika przez szkło, plastik czy ubrania. Oznacza to, że na promieniowanie UVB jesteśmy najbardziej wystawieni w słoneczne, letnie dni, a UVA oddziałuje na nas cały rok, nawet w bardzo pochmurne, zimowe dni (czyli nawet gdy jesteśmy skryci pod parasolem na plaży!).

Wpływ na skórę promieniowanie UVA i UVB.

Dzięki promieniowaniu UV i słońcu w naszych ciałach rozpoczyna się synteza witaminy D, nasze samopoczucie ulega poprawie oraz może pojawić się ładna opalenizna. Niestety, na tym kończą się plusy i zaczyna dłuższa lista minusów. Z medycznego punktu widzenia nie ma żadnego powodu żeby się opalać. “Ładna opalenizna” to tak naprawdę efekt niezdrowego uszkodzenia skóry. Promieniowanie UVB jest przyczyną poparzeń, rumienia oraz przebarwień. Z kolei UVA powoduje fotostarzenie się skóry poprzez uszkodzenia DNA - przyspiesza powstawanie zmarszczek i powoduje wiotczenie skóry (szkody które zauważymy po latach nadmiernego opalania się). W najgorszym przypadku promieniowanie UV prowadzi do (często) śmiertelnych nowotworów skóry szczególnie wśród osób o jasnej karnacji. A jeśli martwisz się o niedobory witaminy D, to smażenie na słońcu narobi więcej szkód i najprawdopodobniej wcale nie poprawi jej poziomu.

Jeśli chcesz jak najdłużej mieć zdrową i młodo wyglądającą skórę oraz nie rozwinąć nowotworu powinieneś/naś używać filtra SPF przez cały rok (nasz kalkulator witaminy D pomoże Ci zadbać o prawidłową suplementację.). Ale jaki krem wybrać, żeby miało to sens?

💡 Czy wiesz, że w lecie osoby o jasnej karnacji mogą bezpiecznie spędzić na słońcu tylko kilka minut? Nałożenie kremu SPF przedłuża ten czas do kilku godzin! Więcej możesz dowiedzieć się w naszym kalkulatorze opalania.

Jaki krem wybrać?

Na rynku znajdziemy kremy o wartościach od SPF 5 do SPF 50. Cóż to za tajemnicze skróty? SPF, czyli skrót angielskiego sun protection factor, to współczynnik ochrony przed UVB. Jego wielkość oznacza to jaką wielokrotność promieniowania słonecznego potrzebnego do wywołania rumienia może znieść nasza skóra (chroniona danym filtrem). I tak np. SPF 20 chroni nas do momentu kiedy wystawimy naszą skórę na 20-krotnie większe promieniowanie, niż potrzebne do wywołania rumienia. Polecamy używać kremów o SPF co najmniej 30.

Nie wszystkie kremy dostępne w sklepach chronią również przed UVA. Żeby to sprawdzić czytaj etykietę - czasem na opakowaniu jest widoczny symbol “UVA w kółku”, czasem oznaczenia wyglądają trochę inaczej. Staraj się kupować te kremy, które chronią zarówno przed UVA, jak i UVB.

❗ Czy wiesz, że u dorosłych, którzy w dzieciństwie często doświadczali poparzeń słonecznych dużo częściej występuje czerniak? Staraj się żeby Twoje dzieci zawsze były posmarowane kremem z filtrem lub nosiły ubrania zasłaniające jak najwięcej skóry oraz nakrycie głowy.

Ile kremu powinniśmy nałożyć?

Średnio powinniśmy nakładać 2 mg kremu na cm² ciała. To oznacza że na samą twarz powinniśmy nałożyć krem wyciśnięty na całych długościach palców wskazującego i środkowego. Jest to oczywiście bardzo niedokładny pomiar, szczególnie dodając do tego, że każdy krem ma trochę inną gęstość. Ale to pewnie i tak dużo więcej niż zwykle nakładałaś/nakładałeś!

To samo powinniśmy zrobić z całą resztą ciała, chociaż tu już nie tak łatwo o prosty sposób. Średnio na ciało powinno się wysmarować około 35 ml kremu. Kalkulator podpowie Ci dokładniej ile masz nałożyć na rękę, a ile na nogę.

Ciesz się latem w bezpieczny sposób!

Żeby pomóc Ci zadbać o bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych, zainspirowane zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stworzyłyśmy listę porad na letnie i słoneczne dni:

  • Spędzaj na słońcu jak najmniej czasu między 10 a 16. Na wakacjach, w godzinach o największym natężeniu słońca staraj się wybierać aktywności w pomieszczeniach lub w cieniu. Na spacery i plażowanie kieruj się rano lub wieczorami.

  • Zasłaniaj swoją skórę ubraniem. W lecie wybieraj luźne, ale gęsto tkane materiały i ubrania z długimi rękawami i nogawkami. W ubraniach np. z lnu czy bawełny nie przegrzejesz się, a zabezpieczysz swoją skórę przed poparzeniami. Będziesz też mógł/mogła użyć mniej kremu z filtrem.

  • Pamiętaj o nakryciu głowy.

  • Korzystaj z kremu chroniącego przed promieniowaniem UVB i UVA.

  • Krem aplikuj jeszcze w domu przed wyjściem na plażę/spacer. W domu nasmarujesz się dokładniej, a krem zdąży się dobrze wchłonąć więc będziesz cały czas chroniony.

  • Krem reaplikuj co około dwie godziny lub częściej jeśli wchodzisz do wody. Substancje aktywne w kremach po odbiciu lub absorpcji pewnej dawki promieniowania zużyją się i przestaną być skuteczne.

  • Chroń swoje oczy! Silne promieniowanie może uszkodzić nie tylko naszą skórę, ale i nasz wzrok. Oprócz chronienia swojej skóry kremami SPF zaopatrz się w dobre okulary przeciwsłoneczne (nie, takie ze straganu za 10 zł nie wystarczą).

  • Nie podrażniaj poparzeń. W razie poparzenia natychmiast zejdź ze słońca i chroń uszkodzone miejsce aż do zagojenia.

  • Zawsze miej ze sobą butelkę wody i regularnie się nawadniaj. W naszym kalkulatorze chłodzenia napojów dowiesz się ile czasu dany napój powinien się chłodzić do osiągnięcia temperatury optymalnego nawodnienia.

W szczególnych przypadkach:

  • Kilka tygodni po przejściu lub przyjęciu szczepionki na COVID-19 unikaj słońca. Skóra wtedy może być osłabiona i mogą występować na niej zmiany przez co jest ona bardziej podatna na rozwój nowotworów.
  • Unikaj opalania w ciąży. Kobiety w ciąży mają wrażliwszą skórę i szybciej ulegają poparzeniom. W lecie staraj się schronić brzuch pod ubraniem i unikać przegrzewania organizmu.

Jak korzystać z kalkulatora?

W naszym kalkulatorze dowiesz się ile będziesz potrzebował kremu na dany wyjazd. I będziesz zaskoczona/zaskoczony jak dużo powinnaś go używać (a może jak mało?).

  1. Czy chcesz obliczyć ilość potrzebnego kremu na twarz czy na ciało?
  • jeśli wybrałaś/eś ciało: podaj swoją wagę oraz wzrost
  • jeśli wybrałaś/eś twarz: metrem krawieckim zmierz szerokość (od ucha do ucha) i wysokość (od linii włosów na środku czoła do brody) swojej twarzy i wprowadź liczby
  1. Na ile dni wyjeżdżasz? Na jak długo potrzebujesz kremu?
  2. Ile godzin dziennie będziesz przebywać na słońcu?
  3. Jak duże opakowanie kremu ze sobą zabierzesz? Pamiętaj, mniejsza pojemność to więcej plastikowych opakowań.
  4. Jeśli wybrałeś/łaś ciało: Czy będziesz zakrywać ciało? Jeśli tak, to czy założysz bluzkę z krótkim rękawem, czy długim? Czy będziesz chodził/a w długiej spódnicy, czy w szortach?

Gdy odpowiesz na te pytania nasz kalkulator w kilka sekund dostarczy Ci odpowiedź ile kremu potrzebujesz na wyjazd. Ale chwilka - to ilość kremu tylko dla Ciebie! Jeśli jedziesz z partnerem/ką lub nastoletnimi dziećmi wykonaj te obliczenia jeszcze raz!

Już wiesz, ile kremu z filtrem musisz zabrać na najbliższy wyjazd i co robić żeby bezpiecznie cieszyć się słońcem. Ale jeśli uważasz, że nie możesz żyć bez opalenizny to zamiast smażyć się na plaży wybierz samoopalacz!

Aleksandra Zając, MD and Julia Żuławińska
Obojętnie, czy jesteś biały/a jak filet morszczuka panierowany w mące 🐟, czy chciałbyś/abyś być czarny/a jak bryłka węgla pędząca po bytomskich hałdach ⬛, ten kalkulator pozwoli Ci policzyć ile kremu z filtrem powinnieneś/aś nałożyć, by Twoja skóra była bezpieczna i ile opakowań musisz go wziąć ze sobą na wakacje. 🏖️
Chcę policzyć ilość kremu na....
ciało
Twoja waga
kg
Twój wzrost
cm
Ile dni będziesz na słońcu?
dni
Ile średnio dziennie będziesz na słońcu?
h
Wielkość opakowania kremu
100 ml
Ubranie poza strojem kąpielowym?
Nie
Check out 36 similar kalkulatory po polsku (calculators in polish)
WyprzedzanieWiedźminKalkulator smogu… 33 more
People also viewed…

BMR - Harris-Benedict equation

Harris-Benedict calculator uses one of the three most popular BMR formulas. Knowing your BMR (basal metabolic weight) may help you make important decisions about your diet and lifestyle.

Books vs e-books

Discover the ultimate paper books vs. e-books calculator. Make an informed choice with our handy tool. Find out which is best for the environment!

Price per round

Use this price per round calculator as handy tool to determine the price per round.

Windsock

How do you use a windsock to calculate the wind speed? It all boils down to the angle of the dangle!
Copyright by Omni Calculator sp. z o.o.
Privacy, Cookies & Terms of Service