Omni Calculator logo

  • Czy nasze szanse na rynku pracy rzeczywiście zależą od płci?

  • Jak duża jest nierówność płac kobiet i mężczyzn w Polsce i jak wypadamy na tle innych krajów?

  • Co może zrobić każda z nas, aby zmniejszyć różnicę w zarobkach i zwiększyć swoje szanse na podwyżkę?

  • W jaki sposób Polska może walczyć z nierównością płac wśród kobiet i mężczyzn?

Czy nasze szanse na rynku pracy rzeczywiście zależą od płci?

O tym, że nierówność płci naprawdę istnieje przekonała się boleśnie m.in. autorka książek o Harrym Potterze, która u progu swojej wielkiej kariery została poproszona przez wydawnictwo Bloomsbury o... zmianę imienia na bardziej męskie. To dlatego wydała swoją pierwszą powieść jako J.K. Rowling.

Jak duża jest nierówność płac w Polsce i jak wypadamy na tle innych krajów?

Gdy porównujemy zarobki kobiet i mężczyzn na całym świecie to jedno jest pewne, jeśli jesteś mężczyzną to zarobisz więcej! Według danych World Economic Forum, która bada zjawisko nierównych płac, Polska znajduje się pod tym względem na 39. miejscu na 144 badanych krajów. Eurostat podaje, że Polki zarabiają średnio mniej o 7,7% od swoich kolegów. To i tak nie jest jeszcze najgorzej. W Korei Południowej na przykład ta różnica wynosi aż 36,7%. Co należy zrobić by zarabiać więcej? Można oczywiście wyemigrować do Włoch lub Luksemburga, gdzie różnica w płacach mężczyzn i kobiet jest najniższa i wynosi zaledwie 5,5%, ale są też inne sposoby.

Co każda z nas może zrobić, aby dostać podwyżkę?

Okazuje się, że nawet nie emigrując z naszego pięknego kraju i nie zmieniając swego imienia na bardziej męskie, możesz mieć wpływ na swoje wynagrodzenie. Poniżej przedstawiamy 3 sposoby, które pozwolą ci zwiększyć swoje szanse na podwyżkę:

1. Proś o więcej

Coroczne badania ankietowe przeprowadzane przez Narodowy Bank Polski potwierdzają, że oczekiwane wynagrodzenie kobiet utrzymuje się poniżej przeciętnej dla mężczyzn, mimo, że kobiety są zazwyczaj lepiej wykształcone. Już w czasie rekrutacji kobiety mają niższe oczekiwania finansowe. Bardzo rzadko również proszą szefa o podwyżkę. To błąd. W ten sposób same przyczyniamy się do tego, że otrzymujemy niższe wynagrodzenie i jesteśmy pomijane przy podwyżkach.

Porada: Jeśli zmieniasz pracę, to nigdy nie mów, ile zarabiałaś w poprzedniej. To tylko utrwala istniejącą lukę płacową, a nawet ją może zwiększyć.

2. Nie bądź skromna i nie bój się podejmować ryzyka

Jeśli twoi rodzice uczyli cię w dzieciństwie, że dziewczynka powinna być przede wszystkim cicha i skromna, to popełnili duży błąd. Skromność nie popłaca. Jeśli sama nie będziesz mówiła o swoich sukcesach, nie licz, że ktoś inny je zauważy. Większość badań wskazuje również, że kobietom brakuje pewności siebie, boją się ryzyka i w związku z tym przyjmują postawę mniej konkurencyjną niż mężczyźni.

Porada: Bądź pewna siebie i nie wahaj się podjąć ryzyka, nawet jeśli nie wiąże się to z wygraną finansową.

3. Wybieraj mądrze

Jeśli chcesz zarabiać więcej, powinnaś się dobrze zastanowić nad wyborem ścieżki zawodowej, która umożliwi ci dalszy rozwój. Badacze wskazują, że kobiety często mają tendencję do wybierania słabiej płatnych zawodów np. w edukacji, czy administracji publicznej. Są również bardziej narażone na zjawisko tzw. szklanego sufitu, czyli braku możliwości awansu na wyższe stanowiska. Z badań wynika, że najmniejsza luka płacowa występuje w dużych firmach prywatnych.

Porada: Nie wybieraj pracy w zawodach uznawanych za tradycyjnie kobiece. Szukaj pracy raczej w dużych firmach prywatnych.

W jaki sposób Polska może walczyć z nierównością płac wśród kobiet i mężczyzn?

W Polsce jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia w zakresie zniesienia nierówności płac obojga płci. Widać to zwłaszcza w odniesieniu do tzw. elastycznych składników wynagrodzeń – kobiety zwykle otrzymują zdecydowanie niższe premie niż mężczyźni. Stąd też należałoby w pierwszej kolejności wprowadzić narzędzia wspierające wiązanie wynagrodzeń z osiąganym wynikiem, po to by ograniczyć uznaniowość przełożonych. Dodatkowo istnieje bardzo duża potrzeba stworzenia narzędzi promujących równość płac w niewielkich firmach, gdzie występuje największa dysproporcja pod tym względem. Przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać w normach kulturowych i społecznych obowiązujących w naszym kraju.

Natalia Nazim and Mateusz Mucha
Grupa zawodowa
Technicy i inny średni personel
Luka płacowa
20
%
Jestem
kobietą
Moje wynagrodzenie
Check out 36 similar kalkulatory po polsku (calculators in polish)
WyprzedzanieWiedźminKalkulator smogu… 33 more
People also viewed…

Age on other planets

This calculator helps you compute your age and upcoming birthdays on other planets. You can either input your *Date of Birth* or your current *Age* to have the results.

Grams to cups

Przelicznik gramów na kubki (cups) pozwala na konwersję pomiędzy kubkami (cups) oraz gramami. Możesz wybrać spośród 20 różnych popularnych składników kuchennych lub bezpośrednio wpisać gęstość produktu.

Ideal egg boiling

Quantum physicist's take on boiling the perfect egg. Includes times for quarter and half-boiled eggs.

PCB Trace Current

Are you trying to find the current capacity of your PCB trace? This is your place! The PCB trace current calculator will tell you precisely what you want to know!
Copyright by Omni Calculator sp. z o.o.
Privacy, Cookies & Terms of Service