Omni Calculator logo

Wskocz na dwa kółka!

W setkach miast na całym świecie ludzie przesiadają się z samochodów na rowery. Nie bez powodu! Po zostawieniu samochodu w garażu i wskoczeniu na dwa kółka, Twoje życie ma szansę zmienić się na lepsze. Jazda na rowerze pozwoli Ci bowiem utrzymać dobrą kondycję, zmniejszyć emisję zanieczyszczeń, a także oszczędzić czas spędzany w korkach, gdyż z łatwością je ominiesz i nie wydasz pieniędzy na paliwo! Brzmi nieżle, prawda?

Niby wszyscy wiemy, że tak jest, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaki byłby efekt przesiadki z samochodu na rower np. na 5 lat? Ile dzięki temu mógłbyś dłużej żyć? O ile zredukowałbyś emisję dwutlenku węgla? Ile pieniędzy zostałoby Ci w kieszeni?
Ten kalkulator odpowie na wszystkie te pytania. Nie będziesz już musiał zgadywać; lecz w ciągu zaledwie kilku sekund określisz wpływ, jaki jazda na rowerze będzie miała na Twoje życie – dodatkowo możesz przeliczyć godziny spędzone na rowerze na drzewa lub też na dodatkowe dni życia.

Jak obliczyć korzyści płynące z przesiadki z samochodu na rower?

Stworzyliśmy ten kalkulator, aby pokazać realne korzyści z płynące z zamiany samochodu na rower w przypadku codziennych dojazdów do pracy. Aby to obliczyć, musisz wpisać kilka informacji na temat pokonywanej trasy i samochodu, którym zwykle jeździsz, a także podać:

 • Odległość od domu do pracy. Pamiętaj, aby zmierzyć odległość, która faktycznie pokonujesz - w tym wszystkie objazdy, które są na trasie. Wystarczy wprowadzić odległość w jedną stronę - nasz kalkulator automatycznie doda trasę powrotną.

 • Liczbę przejazdów w tygodniu. Dla większości ludzi ta liczba będzie równa 5. Jeśli jednak pracujesz przez 6 dni w tygodniu lub pracujesz zdalnie np. raz w tygodniu, to możesz wpisać inną wartość w kalkulatorze.

 • Poziom natężenia ruchu samochodowego. Domyślnie nasz kalkulator przyjmuje średnią prędkość samochodu w godzinach szczytu według INRIX Global Traffic Scorecard 2016. Analizuje on natężenie ruchu w 1064 miastach na całym świecie. Jeśli ruch w Twoim mieście jest znacznie szybszy (lub też wolniejszy), możesz to zaznaczyć, dlatego upewnij się, że wybierasz właściwy poziom.

Korzyści płynące z zamiany samochodu na rower zależą również od Twojego samochodu. Dlatego musisz wprowadzić jego podstawowe parametry takie, jak:

 • Typ silnika. Czy masz samochód na benzynę, czy olej napędowy? Diesle są zwykle droższe i emitują więcej NOₓ, ale z drugiej strony są bardziej oszczędne i wytwarzają mniej CO₂. Wytwarzają też ten przyjemny dźwięk, który sprawia, że dzieci od razu zasypiają ;) Wprawdzie nie ma to nic wspólnego z ekologią, ale za to ułatwia życie milionom rodziców!

 • Rok produkcji. W zależności od roku produkcji samochód podlega określonym wymaganiom dotyczącym emisji zanieczyszczeń. Znając te parametry, możemy obliczyć przybliżony poziom emisji CO₂ i NOₓ dla danego samochodu. Jeśli znasz dokładną specyfikację, możesz zmienić poziomy emisji w trybie zaawansowanym.

 • Zużycie paliwa. Ile litrów paliwa potrzebujesz, aby przejechać 100 km? Pamiętaj, że jeżdżąc po mieście zużywasz więcej niż jadąc po autostradzie.

6 korzyści płynących z jazdy na rowerze

Teraz przechodzimy do najcenniejszej części tego kalkulatora, czyli korzyści płynących z jazdy na rowerze. Oczywiście nie można pominąć też tej najważniejszej – jaką daje czysta radość z jazdy. Poniżej prezentujemy szeroki wachlarz wymiernych korzyści związanych z przesiadką z samochodu na rower, zarówno w odniesieniu do Twojego życia, jak i środowiska.

 1. Wydłużenie oczekiwanej długości życia. Według badań "Jazda na rowerze w Holandii: kwantyfikacja efektów zdrowotnych i związane z nią korzyści gospodarcze", każda minuta spędzona na rowerze skutkuje efektywnym wydłużeniem średniej długości życia o... jedną minutę. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli nigdy nie zsiadłbyś z roweru, to będziesz żyć wiecznie, ale zdobycie dodatkowego roku lub dwóch jest już warte przejażdżki, czyż nie?

 2. Redukcja emisji CO₂. Jeśli nie używasz samochodu przez kilka lat, nie emitujesz do atmosfery kilku ton dwutlenku węgla. Dlaczego to jest korzystne dla naszej planety? Dwutlenek węgla jest jednym z największych źródeł efektu cieplarnianego, który powoduje globalne ocieplenie. Ilość CO₂ emitowanego przez samochód zależy od rodzaju silnika i roku produkcji (źródło: Raport Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska 2015).

 3. Redukcja emisji NOₓ. Oprócz dwutlenku węgla samochód emituje także tlenki azotu, które wchodzą w reakcję z wodą, tworząc kwaśne deszcze. Te związki chemiczne również w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania smogu. Ogólnie rzecz biorąc, samochody z silnikiem wysokoprężnym wytwarzają więcej tlenków azotu niż te napędzane benzyną (patrz normy emisji).

 4. Ekwiwalent posadzonych drzew. Każde drzewo może pochłonąć 22 kg CO₂ rocznie. Korzystając z naszego kalkulatora możesz obliczyć nie tylko redukcję swojej emisji CO₂, ale także dowiedzieć się, ile drzew musiałoby zostać posadzonych, aby pochłonąć taka emisję dwutlenku węgla.

 5. Oszczędność czasu. Jeśli jeżdżąc samochodem, regularnie tkwisz w korkach, to może się okazać, że jazda na rowerze będzie szybsza! Pomyśl również o zdenerwowani, którego możesz uniknąć omijając korki i korzystając ze skrótów dostępnych tylko dla rowerów.

 6. Oszczędność pieniędzy. Prawdą jest, że o ile samochody jeżdżą za pieniądze i sprawiają, że obrastasz w tłuszcz, to rowery jeżdżą, spalając tłuszcz i pozwalają zaoszczędzić pieniądze! Nasz kalkulator uwzględnia wszystkie wydatki, które musisz ponieść na paliwo, ale możesz również uwzględnić te dodatkowe - takie, jak ubezpieczenie, czy koszty napraw.

Wypróbuj tryb zaawansowany, aby otrzymać jeszcze lepsze wyniki

Jeśli naprawdę kochasz nasz kalkulator, to otwórz tryb zaawansowany, aby uzyskać dodatkowe opcje. W ten sposób możesz dostosować obliczenia do swojej indywidualnej sytuacji i uzyskać jeszcze lepsze wyniki. Dodatkowe opcje obejmują:

 • Średnią prędkość dla samochodu. Zamiast wybierać poziom natężenia ruchu samochodowego, możesz wprowadzić średnią prędkość podczas jazdy przez miasto.

 • Średnią prędkość dla roweru. Wartość domyślna jest ustawiona na 15 km/h - według analizy przeprowadzonej przez badaczy w Lyonie, jest to średnia prędkość rowerzystów w mieście. Wartość ta uwzględnia również wpływ krótszych tras rowerowych niż przejazdy samochodem. Jeśli jednak znasz średnią prędkość na rowerze, upewnij się, że dostosowałeś ten parametr.

 • Emisję CO₂ i NOₓ samochodu. Zmień ich wartości tylko wtedy, gdy znasz dokładny poziom emisji określony przez producenta samochodu - w razie wątpliwości trzymaj się sugerowanych parametrów.

 • Cenę paliwa. Możesz użyć wartości domyślnej lub ustawić cenę za jeden litr paliwa dla swojego samochodu.

 • Inne wydatki związane z samochodem. Domyślnie ta wartość jest ustawiona na zero, ale możesz też wpisać roczne koszty utrzymania samochodu takie, jak ubezpieczenia, czy naprawy. Te pieniądze mogą zostać w Twojej kieszeni - np. jeśli zdecydujesz się całkowicie zrezygnować z jazdy samochodem i go sprzedasz.

Bogna Szyk and Natalia Nazim
Odległość od miejsca pracy (w jedną stronę)
mi
Jeżdżę...
razy / w tygodniu
Natężenie ruchu
Korkuje się (14.4 km/h)
Mój samochód
Rodzaj silnika i rok produkcji
benzyna 2006
Zużycie paliwa
US mpg
Przesiadam się z samochodu na rower!
Oblicz korzyści dla następnych...
yrs
Korzyści
Wydłużenie oczekiwanej długości życia
days
Redukcja emisji CO₂
lb
Redukcja emisji NOₓ
lb
Ekwiwalent posadzonych drzew
drzew
Zaoszczędzony czas
hrs
min
Zaoszczędzone pieniądze
$
Check out 36 similar kalkulatory po polsku (calculators in polish)
WyprzedzanieWiedźminKalkulator smogu… 33 more
People also viewed…

Alien civilization

The alien civilization calculator explores the existence of extraterrestrial civilizations by comparing two models: the Drake equation and the Astrobiological Copernican Limits👽

Podcasts

Do you feel like you could be doing something more productive or educational while on a bus? Or while cleaning the house? Well, why don't you dive into the rich world of podcasts! With this podcast calculator, we'll work out just how many great interviews or fascinating stories you can go through by reclaiming your 'dead time'!

Snowman

The perfect snowman calculator uses math & science rules to help you design the snowman of your dreams!

Test grade

With this test grade calculator, you'll quickly determine the test percentage score and grade.
Copyright by Omni Calculator sp. z o.o.
Privacy, Cookies & Terms of Service