Wskocz na dwa kółka!

W setkach miast na całym świecie ludzie przesiadają się z samochodów na rowery. Nie bez powodu! Po zostawieniu samochodu w garażu i wskoczeniu na dwa kółka, Twoje życie ma szansę zmienić się na lepsze. Jazda na rowerze pozwoli Ci bowiem utrzymać dobrą kondycję, zmniejszyć emisję zanieczyszczeń, a także oszczędzić czas spędzany w korkach, gdyż z łatwością je ominiesz i nie wydasz pieniędzy na paliwo! Brzmi nieżle, prawda?

Niby wszyscy wiemy, że tak jest, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaki byłby efekt przesiadki z samochodu na rower np. na 5 lat? Ile dzięki temu mógłbyś dłużej żyć? O ile zredukowałbyś emisję dwutlenku węgla? Ile pieniędzy zostałoby Ci w kieszeni? Ten kalkulator odpowie na wszystkie te pytania. Nie będziesz już musiał zgadywać; lecz w ciągu zaledwie kilku sekund określisz wpływ, jaki jazda na rowerze będzie miała na Twoje życie – dodatkowo możesz przeliczyć godziny spędzone na rowerze na drzewa lub też na dodatkowe dni życia.

Jak obliczyć korzyści płynące z przesiadki z samochodu na rower?

Stworzyliśmy ten kalkulator, aby pokazać realne korzyści z płynące z zamiany samochodu na rower w przypadku codziennych dojazdów do pracy. Aby to obliczyć, musisz wpisać kilka informacji na temat pokonywanej trasy i samochodu, którym zwykle jeździsz, a także podać:

 • Odległość od domu do pracy. Pamiętaj, aby zmierzyć odległość, która faktycznie pokonujesz - w tym wszystkie objazdy, które są na trasie. Wystarczy wprowadzić odległość w jedną stronę - nasz kalkulator automatycznie doda trasę powrotną.

 • Liczbę przejazdów w tygodniu. Dla większości ludzi ta liczba będzie równa 5. Jeśli jednak pracujesz przez 6 dni w tygodniu lub pracujesz zdalnie np. raz w tygodniu, to możesz wpisać inną wartość w kalkulatorze.

 • Poziom natężenia ruchu samochodowego. Domyślnie nasz kalkulator przyjmuje średnią prędkość samochodu w godzinach szczytu według INRIX Global Traffic Scorecard 2016. Analizuje on natężenie ruchu w 1064 miastach na całym świecie. Jeśli ruch w Twoim mieście jest znacznie szybszy (lub też wolniejszy), możesz to zaznaczyć, dlatego upewnij się, że wybierasz właściwy poziom.

Korzyści płynące z zamiany samochodu na rower zależą również od Twojego samochodu. Dlatego musisz wprowadzić jego podstawowe parametry takie, jak:

 • Typ silnika. Czy masz samochód na benzynę, czy olej napędowy? Diesle są zwykle droższe i emitują więcej NOₓ, ale z drugiej strony są bardziej oszczędne i wytwarzają mniej CO₂. Wytwarzają też ten przyjemny dźwięk, który sprawia, że dzieci od razu zasypiają ;) Wprawdzie nie ma to nic wspólnego z ekologią, ale za to ułatwia życie milionom rodziców!

 • Rok produkcji. W zależności od roku produkcji samochód podlega określonym wymaganiom dotyczącym emisji zanieczyszczeń. Znając te parametry, możemy obliczyć przybliżony poziom emisji CO₂ i NOₓ dla danego samochodu. Jeśli znasz dokładną specyfikację, możesz zmienić poziomy emisji w trybie zaawansowanym.

 • Zużycie paliwa. Ile litrów paliwa potrzebujesz, aby przejechać 100 km? Pamiętaj, że jeżdżąc po mieście zużywasz więcej niż jadąc po autostradzie.

6 korzyści płynących z jazdy na rowerze

Teraz przechodzimy do najcenniejszej części tego kalkulatora, czyli korzyści płynących z jazdy na rowerze. Oczywiście nie można pominąć też tej najważniejszej – jaką daje czysta radość z jazdy. Poniżej prezentujemy szeroki wachlarz wymiernych korzyści związanych z przesiadką z samochodu na rower, zarówno w odniesieniu do Twojego życia, jak i środowiska.

 1. Wydłużenie oczekiwanej długości życia. Według badań "Jazda na rowerze w Holandii: kwantyfikacja efektów zdrowotnych i związane z nią korzyści gospodarcze", każda minuta spędzona na rowerze skutkuje efektywnym wydłużeniem średniej długości życia o... jedną minutę. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli nigdy nie zsiadłbyś z roweru, to będziesz żyć wiecznie, ale zdobycie dodatkowego roku lub dwóch jest już warte przejażdżki, czyż nie?

 2. Redukcja emisji CO₂. Jeśli nie używasz samochodu przez kilka lat, nie emitujesz do atmosfery kilku ton dwutlenku węgla. Dlaczego to jest korzystne dla naszej planety? Dwutlenek węgla jest jednym z największych źródeł efektu cieplarnianego, który powoduje globalne ocieplenie. Ilość CO₂ emitowanego przez samochód zależy od rodzaju silnika i roku produkcji (źródło: Raport Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska 2015).

 3. Redukcja emisji NOₓ. Oprócz dwutlenku węgla samochód emituje także tlenki azotu, które wchodzą w reakcję z wodą, tworząc kwaśne deszcze. Te związki chemiczne również w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania smogu. Ogólnie rzecz biorąc, samochody z silnikiem wysokoprężnym wytwarzają więcej tlenków azotu niż te napędzane benzyną (patrz normy emisji).

 4. Ekwiwalent posadzonych drzew. Każde drzewo może pochłonąć 22 kg CO₂ rocznie. Korzystając z naszego kalkulatora możesz obliczyć nie tylko redukcję swojej emisji CO₂, ale także dowiedzieć się, ile drzew musiałoby zostać posadzonych, aby pochłonąć taka emisję dwutlenku węgla.

 5. Oszczędność czasu. Jeśli jeżdżąc samochodem, regularnie tkwisz w korkach, to może się okazać, że jazda na rowerze będzie szybsza! Pomyśl również o zdenerwowani, którego możesz uniknąć omijając korki i korzystając ze skrótów dostępnych tylko dla rowerów.

 6. Oszczędność pieniędzy. Prawdą jest, że o ile samochody jeżdżą za pieniądze i sprawiają, że obrastasz w tłuszcz, to rowery jeżdżą, spalając tłuszcz i pozwalają zaoszczędzić pieniądze! Nasz kalkulator uwzględnia wszystkie wydatki, które musisz ponieść na paliwo, ale możesz również uwzględnić te dodatkowe - takie, jak ubezpieczenie, czy koszty napraw.

Wypróbuj tryb zaawansowany, aby otrzymać jeszcze lepsze wyniki

Jeśli naprawdę kochasz nasz kalkulator, to otwórz tryb zaawansowany, aby uzyskać dodatkowe opcje. W ten sposób możesz dostosować obliczenia do swojej indywidualnej sytuacji i uzyskać jeszcze lepsze wyniki. Dodatkowe opcje obejmują:

 • Średnią prędkość dla samochodu. Zamiast wybierać poziom natężenia ruchu samochodowego, możesz wprowadzić średnią prędkość podczas jazdy przez miasto.

 • Średnią prędkość dla roweru. Wartość domyślna jest ustawiona na 15 km/h - według analizy przeprowadzonej przez badaczy w Lyonie, jest to średnia prędkość rowerzystów w mieście. Wartość ta uwzględnia również wpływ krótszych tras rowerowych niż przejazdy samochodem. Jeśli jednak znasz średnią prędkość na rowerze, upewnij się, że dostosowałeś ten parametr.

 • Emisję CO₂ i NOₓ samochodu. Zmień ich wartości tylko wtedy, gdy znasz dokładny poziom emisji określony przez producenta samochodu - w razie wątpliwości trzymaj się sugerowanych parametrów.

 • Cenę paliwa. Możesz użyć wartości domyślnej lub ustawić cenę za jeden litr paliwa dla swojego samochodu.

 • Inne wydatki związane z samochodem. Domyślnie ta wartość jest ustawiona na zero, ale możesz też wpisać roczne koszty utrzymania samochodu takie, jak ubezpieczenia, czy naprawy. Te pieniądze mogą zostać w Twojej kieszeni - np. jeśli zdecydujesz się całkowicie zrezygnować z jazdy samochodem i go sprzedasz.

Bogna Szyk and Natalia Nazim
Odległość od miejsca pracy (w jedną stronę)
mi
Jeżdżę...
razy / w tygodniu
Natężenie ruchu
Korkuje się (14.4 km/h)
Mój samochód
Rodzaj silnika i rok produkcji
benzyna 2006
Zużycie paliwa
US mpg
Przesiadam się z samochodu na rower!
Oblicz korzyści dla następnych...
yrs
Korzyści
Wydłużenie oczekiwanej długości życia
days
Redukcja emisji CO₂
lb
Redukcja emisji NOₓ
lb
Ekwiwalent posadzonych drzew
drzew
Zaoszczędzony czas
hrs
min
Zaoszczędzone pieniądze
$
People also viewed…

Alien civilization

The alien civilization calculator explores the existence of extraterrestrial civilizations by comparing two models: the Drake equation and the Astrobiological Copernican Limits👽

Titration

Use our titration calculator to determine the molarity of your solution.
main background