Wiedźmiński kalkulator

Created by Maria Kluziak
Last updated: Dec 16, 2021

Konia z rzędem temu, kto nie słyszał o Wiedźminie! Nawet jeśli jakimś cudem ominęła Cię saga Sapkowskiego i szał na gry CD Projektu, to z pewnością słyszałeś o tym, że zaledwie w ciągu miesiąca serial o wiedźminie stał się niekwestionowanym rekordzistą i w 2019 zajął drugie pod względem oglądalności miejsce w rankingu seriali Netflixa. Prawie dwa lata oczekiwania na drugi sezon nie było łatwe dla wielu z nas, ale w końcu się doczekaliśmy! Premiera nowych odcinków na Netflixie już za kilka dni. To najlepszy czas na to, aby odświeżyć historię Białego Wilka sięgając do dostępnych źródeł!

Osiągnięcie Netflixa wydaje się niewiarygodne: dzięki serialowi cały świat poznał przygody Geralta z Rivii. Niedługo po premierze serialu Wiedźmin 3: Dziki Gon pobił rekord 100 tysięcy osób grających jednocześnie na platformie Steam. Książki Sapkowskiego sprzedają się jak świeże bułeczki - pod względem popularności na Amazonie przebiły nawet J.K.Rowling! W Stanach Zjednoczonych wydawca Wiedźmina zamówił już dodruk 500,000 książek, by ci, którzy po raz pierwszy usłyszeli o Białym Wilku, mieli szansę poznać jego dalsze losy.

Jeśli nie wiesz, czym zająć się po obejrzeniu ośmiu odcinków serialu, mamy dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia. Jak widzisz, Wiedźmin ma o wiele więcej do zaoferowania! Nasz kalkulator pomoże ci zaplanować Twoją własną, spersonalizowaną przygodę w świecie Wiedźmina. Możesz użyć go, by dowiedzieć się, ile czasu zajmie ci przeczytanie książek, jak długo będziesz przechodzić gry CD Projekt RED, a także w jakiej kolejności zapoznawać się z poszczególnymi dziełami, by wyciągnąć z nich jak najwięcej. Dzięki naszemu wiedźmińskiemu kalkulatorowi z łatwością doczekasz drugiego sezonu!

The Witcher calculator: when you finish the Netflix show

Jak działa nasz wiedźmiński kalkulator?

Niezależnie od tego, czy obejrzałeś już serial Netflixa, czy może chcesz go obejrzeć dopiero po przeczytaniu książek, nasz wiedźmiński kalkulator służy pomocą! W zaledwie kilku prostych krokach dowiesz się, ile czasu zajmie ci pełne zapoznanie się ze światem Wiedźmina. Dodatkowo, zaproponujemy ci optymalną kolejność, w zależności od twoich preferencji.

 1. Zacznij od wyboru tych części uniwersum wiedźmina, które najbardziej cię interesują. Wolisz książki, gry, a może jedno i drugie?

 2. Wybierz dzień, w którym rozpoczniesz swoją wielką wiedźmińską przygodę.

 3. Jeśli twój wybór padł na książki:

  • Oceń, jakie jest twoje tempo czytania. Zakładamy, że średnie tempo to ok. pół strony na minutę. Jeśli wiesz, że czytasz szybciej lub wolniej, możesz wybrać odpowiednią opcję lub ręcznie ustawić liczbę stron na minutę.

  • Zdecyduj, ile godzin dziennie zamierzasz przeznaczyć na czytanie.

  • W ostatnim kroku wybierz, jaka kolejność książek najbardziej cię interesuje: zgodnie z kolejnością publikacji, zgodnie z chronologią wydarzeń, wyłącznie saga lub wyłącznie opowiadania.

 4. Jeśli wolisz zamiast tego zagrać w gry:

  • Wybierz swój styl gry. Interesuje cię wyłącznie główne zadanie? Chcesz zająć się absoutnie każdym zadaniem pobocznym? A może chcesz skończyć grę najszybciej, jak tylko się da, robiąc tzw. speed run?

  • Zdecyduj, czy zamierzasz zagrać w dodatki do trzeciej części Wiedźmina.

  • Zdecyduj, ile godzin dziennie zamierzasz przeznaczyć na gry.

 5. Jeśli planujesz zagłębić się w uniwersum wiedźmina na dłużej, być może opcja książki i gry jest dla ciebie. W tym wypadku odpowiedz nie tylko na wszystkie pytania wymienione powyżej, ale zdecyduj się też na to, w jakiej kolejności podejdziesz do wszystkich dzieł. Proponujemy trzy opcje:

  • Najpierw książki, potem gry (co pozwala ci odnaleźć wszystkie tzw. easter eggs)

  • Najpierw gry, potem książki (idealne, jeśli chcesz najpierw zobaczyć, jak twórcy gier wyobrażali sobie każdą z postaci)

  • Albo polecana przez Omni Calculator optymalna wiedźmińska przygoda (szczegóły poniżej).

W zależności od wybranych opcji, nasz wiedźmiński kalkulator zaproponuje ci odpowiednią kolejność i oszacuje, ile czasu zajmie ci cała ta przygoda. Uff... To całkiem długo, prawda? Ale nie martw się - teraz, gdy masz już plan, przygotuj sobie kubek gorącej herbaty (albo orzeźwiający napój, w zależności od pory roku) i zanurz się w uniwersum wiedźmina! 📚🎮

The Witcher calculator: thumbs up!

Najpierw książki? A może najpierw gry?

Na początek ostrzeżenie - ten fragment artykułu zawiera drobny spoiler dotyczący gier. Nie jest to nic wielkiego i nie powinno negatywnie wpłynąć na twoją rozgrywkę, ale wolimy ostrzec, jeśli nie chcesz wiedzieć absolutnie nic przez rozpoczęciem rozgrywki.

Wspomnieliśmy wcześniej, że polecamy optymalną kolejność zapoznawania się ze światem wiedźmina. Ale co to właściwie znaczy? Jeśli wybierzesz tę opcję, zauważysz, że nasz kalkulator poleca najpierw zagrać w dwie części gry, potem przeczytać książki, a przygodę zakończyć trzecią częścią gry: Wiedźmin 3 - Dziki Gon. Dlaczego?

W ten sposób będziesz mógł najlepiej utożsamić się z Białym Wilkiem. Oczywiście, wydarzenia z książek mają miejsce wcześniej, ale Geralt z pierwszej i drugiej części gry nie pamięta swojej przeszłości. W trzeciej części gry jego pamięć wraca. Dlatego też polecamy przeczytać sagę i opowiadania pomiędzy Zabójcami królów i Dzikim Gonem - w ten sposób twoja wiedza będą tożsama ze wspomnieniami Geralta!

The Witcher calculator: characters

Wiedźmin: podróż z Polski na cały świat

Wszystko zaczęło się w 1986 roku podczas konkursu Fantastyki na opowiadanie. Andrzej Sapkowski, debiutant, wysłał swoje opowiadanie zatytułowane Wiedźmin. Historia białowłosego zabójcy potworów i jego walki ze strzygą zajęła trzecie miejsce w konkursie. Do roku 1990 Sapkowski opublikował jeszcze kilka innych opowiadań o Geralcie w Fantastyce i zatriumfował książkowym debiutem, wydając pierwszy tom opowiadań - Ostatnie życzenie.

W latach dziewięćdziesiątych saga o Białym Wilku stała się fenomenem na skalę całego kraju. W 2002 roku pojawił się niesławny serial produkcji Telewizji Polskiej, który zdjęto z anteny po 13 odcinkach ze wzgłędu na nienajlepsze recenzje. Jeśli chcesz do niego wrócić, możesz go obejrzeć za darmo na stronie TVP.

Pierwsza część gry CD Projektu pojawiła się na rynku w 2007 roku i błyskawicznie zdobyła fanów na całym świecie. Gra została odebrana tak pozytywnie, że w 2011 pojawiła się druga część, Zabójcy królów, a w 2015 trzecia - Dziki Gon. Gry zdobyły wiele prestiżowych nagród i zwiększyły popularność sagi o Wiedźminie poza Polską, torując drogę dla adaptacji Netflixa.

Rok 2020 to szyczytowy moment popularności Wiedźmina. Książki są tłumaczone na dziesiątki języków, a ekipa Netflixa rozpoczyna prace nad drugi sezonem. Mamy nadzieję, że nasz kalkulator pomoże ci dołączyć do tysięcy fanów na całym świecie i rozpocząć twoją własną wiedźmińską przygodę!

Maria Kluziak
Interesują mnie...
książki
Kiedy zaczniesz?
Książki
Jak szybko czytasz?
średnio
Czyli...
stron/
min
Jak dużo czytasz?
h
dziennie
Kolejność
wg publikacji
Twoja wiedźmińska przygoda
Twoja wiedźmińska przygoda będzie trwała 111 dni. Oznacza to, że zakończysz ją do 10 maja 2022.
1. Ostatnie życzenie - 332 stron, 11 dni czytania

2. Miecz przeznaczenia - 400 stron, 13 dni czytania

3. Krew elfów - 340 stron, 11 dni czytania

4. Czas pogardy - 368 stron, 12 dni czytania

5. Chrzest ognia - 382 stron, 13 dni czytania

6. Wieża Jaskółki - 488 stron, 16 dni czytania

7. Pani Jeziora - 596 stron, 20 dni czytania

8. Sezon burz - 404 stron, 13 dni czytania

People also viewed…

Books vs e-Books

The books vs e-books calculator answers the question: how ecological is your e-book reader? 📚

Minute

This minute calculator enables you to quickly convert any time duration into minutes and vice versa.

Quilt binding

Quilt binding calculator will help you estimate how much binding fabric you need and how to cut it to create a binding tape for your quilt.
main background