Kalkulator książek Olgi Tokarczuk

By Bogna Szyk
Last updated: Dec 03, 2020

Olga Tokarczuk, polska pisarka, psycholożka i działaczka społeczna, w grudniu odbierze najwyższe wyróżnienie w literaturze: Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Komitet Noblowski wyróżnia jej prozę za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Wystarczyło kilka dni, by czytelnicy w całym kraju ruszyli szturmem do księgarni, chcąc zapoznać się z dziełami świeżo odznaczonej pisarki. Gdziekolwiek Olga Tokarczuk postawiła stopę, tam zaroiło się od tłumów pragnących zdobyć jej autograf. Najbardziej zdeterminowani pojawiali się przed Wydawnictwem Literackim w Krakowie już o 5 rano.

Niezależnie od tego, czy już czytałeś niektóre książki Tokarczuk, czy dopiero zamierzasz zapoznać się z jej twórczością, pewnie szukasz odpowiedzi na pytanie: od czego najlepiej zacząć? Postanowiliśmy wspomóc wszystkich, którzy planują podjąć to czytelnicze wyzwanie. Nasz kalkulator nie tylko proponuje najlepszą kolejność przeczytania książek noblistki, ale potrafi też ułożyć plan na ferie świąteczne!

Kim jest polska noblistka?

Jako absolwentka psychologii, Olga Tokarczuk tuż po studiach pracowała jako psychoterapeutka. Jej debiutem powieściowym była Podróż ludzi Księgi, ale już wcześniej publikowała opowiadania i wiersze, wdała też tomik poezji Miasto w lustrach. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. Wiele z nich doczekało się adaptacji, zarówno filmowych, jak i teatralnych.

Nagroda Nobla nie będzie pierwszym wyróżnieniem tej pisarki - na swoim koncie ma już nagrodę Brookera za powieść Bieguni oraz dwie Nagrody Literackie "Nike" za Biegunów i Księgi Jakubowe.

Jak działa nasz kalkulator?

Załóżmy, że udało ci się wziąć kilka dni urlopu z okazji świąt Bożego Narodzenia. Czekają cię dwa tygodnie poza domem, które możesz spędzić z kubkiem gorącej herbaty i dobrą książką. Chcesz w tym czasie przeczytać kilka powieści polskiej noblistki, ale zastanawiasz się, które wybrać - ile z nich zdążysz skończyć, zanim czeka cię powrót do codzienności?

  1. Wybierz w kalkulatorze dzień, w którym zaczniesz czytać. Powiedzmy, że twój zasłużony wypoczynek zacznie się 25 grudnia, już po tym, jak nakarmisz całą rodzinę barszczem.
  2. Zdecyduj, przez ile dni zamierzasz zapoznawać się z twórczością Olgi Tokarczuk. Wpiszmy 14 dni, pełne dwa tygodnie.
  3. Jak szybko czytasz? Załóżmy, że twoje tempo czytania jest normalne - nie połykasz całej książki w jeden dzień, ale nie zajmuje ci to też wielu tygodni.
  4. Zdecyduj też, ile czasu dziennie poświęcisz na czytanie. Godzinę? Dwie? A może cztery? Załóżmy, że dwie godziny dziennie są osiągalne.
  5. Na koniec zdecyduj, jakie książki chcesz przeczytać najpierw. Te, które są najlepiej oceniane? Najdłuższe? A może chcesz czytać je chronologicznie, w kolejności wydania? Wybierzmy opcję "według ocen, od najlepszej".
  6. Nasz kalkulator przedstawi ci propozycję, które książki wybrać. W tym wypadku zabierzesz ze sobą pięć pozycji: Prawiek i inne czasy, Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa, Dom Dzienny, Dom Nocny, Szafa oraz Lalka i perła.

A co, jeśli nie możesz pozwolić sobie na luksus dwutygodniowych ferii świątecznych? Zawsze możesz czytać wieczorami lub w komunikacji miejskiej. Podpowiadamy: dużo łatwiej znaleźć czas na czytanie książek, jeśli zrezygnuje się z mediów społecznościowych 😉

Chcę przeczytać wszystkie książki!

Nieważne, ile czasu mi to zajmie - chcę przeczytać wszystkie książki Olgi Tokarczuk! Nasz kalkulator jest przygotowany i na tę okoliczność. Po prostu wybierz opcję "mam mnóstwo czasu - przeczytam wszystko". Zamiast decydować, przez ile dni chcesz zapoznawać się z twórczością noblistki, wybierz jedynie tempo czytania, a otrzymasz pełną listę lektur wraz z oszacowaniem, ile czasu zajmie ci przeczytanie każdej z nich.

A skoro wyzwania ci nie straszne, to może podejmiesz się napisania powieści w miesiąc? 😄

Nobel literacki - co to właściwie jest?

To jedno z największych wyróżnień w dziedzinie literatury. Wręczany od 1901 roku, od samego początku nagradza dzieła, które - zgodnie z wolą fundatora nagrody Alfreda Nobla - "wyróżniają się w kierunku idealistycznym". Wcześniej literacką Nagrodę Nobla otrzymało czworo Polaków: Wisława Szymborska (1996), Czesław Miłosz (1980), Władysław Reymont (1924) i Henryk Sienkiewicz (1905).

Bogna Szyk
Ile masz czasu?
mało - wybiorę kilka książek
Kiedy zaczniesz?
Dostępny czas
dni
Kiedy skończysz?
Jak szybko czytasz?
normalnie
Tempo czytania
stron /
min
Jak dużo czytasz?
h
dziennie
Kolejność
według ocen, od najlepszej
1. Zgubiona dusza - 48 stron, 2 dni czytania
2. Prawiek i inne czasy - 284 stron, 9 dni czytania
3. Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa - 80 stron, 3 dni czytania
4. Miasto w lustrach - 19 stron, 1 dzień czytania
People also viewed…

Cord of wood

The cord of wood calculator can help you figure out the value of a stack of firewood and defines a cord of wood.

Korean age

If you're wondering what would your age be from a Korean perspective, use this Korean age calculator to find out.

Sunbathing

Do you always remember to put on sunscreen before going outside? Are you sure that you use enough? The Sunbathing Calculator ☀ will tell you when's the time to go back under an umbrella not to suffer from a sunburn!

Tablecloth size

With our tablecloth size calculator you'll figure out the correct tablecloth size for your table.
main background