Krakowska Strefa Czystego Transportu

Created by Aleksandra Zając, MD and Krakowski Alarm Smogowy
Based on research by
Proposal of the Low Emission one by Zarząd Transportu Drogowego w Krakowie "Propozycja Strefy Czystego Transportu w Krakowie"
Last updated: Apr 06, 2022

Sprawdź jak długo jeszcze Twój samochód będzie mógł wjechać do krakowskiej Strefy Czystego Transportu.

Władze Krakowa przygotowują się do utworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT). To obszar, do którego nie będą mogły wjechać te auta, które emitują najwięcej zanieczyszczeń. Znamy już propozycję tego, jak Strefa miałaby wyglądać, a władze miasta prowadzą obecnie konsultacje projektu.

Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie

Od lat Kraków prowadzi skuteczne działania obniżające ilość zanieczyszczeń pochodzących ze spalania węgla i drewna. Samochody jeżdżące po mieście także zanieczyszczają powietrze - auta odpowiadają w śródmieściu Krakowa za około 1/3 emisji pyłów i ponad 2/3 emisji tlenków azotu. Jednak nie wszystkie auta emitują takie same ilości zanieczyszczeń. Starsze samochody z silnikiem Diesla - te produkowane do 2010 roku - to 20% wszystkich aut jeżdżących codziennie po Krakowie. Tylko te 20% aut emituje aż 80% pyłów pochodzących z rur wydechowych samochodów jeżdżących po Krakowie. Dlatego by naprawić jakość powietrza w Krakowie, należy ograniczyć ruch najbardziej zanieczyszczających aut.

Kraków możliwość wjazdu do SCT uzależni od paliwa, jakim napędzany jest silnik (podział na olej napędowy i na pozostałe paliwa) i od normy Euro, jaką auto wypełniało w dniu pierwszej rejestracji. Aby sprawdzić do kiedy Twój samochód spełni wymogi krakowskiej SCT, będziesz potrzebować daty znajdującej się w pozycji B w dowodzie rejestracyjnym samochodu i rodzaju paliwa zasilającego silnik (w przypadku pojazdów hybrydowych, mówimy o paliwie do silnika spalinowego).

Jak korzystać z kalkulatora?

Kalkulator krakowskiej Strefy Czystego Transportu jest bardzo łatwy w użyciu.

  1. W sekcji 'Twój pojazd' uzupełnij datę pierwszej rejestracji samochodu. Znajduje się ona w pozycji B w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
  2. W tej samej sekcji wybierz rodzaj paliwa, jakim napędzany jest silnik.
  3. Od razu otrzymasz wynik. Zobaczysz obliczony wiek auta oraz normę EURO, jaką spełnia Twój samochód.
  4. W kolejnym akapicie dowiesz się, do kiedy będziesz mógł wjechać swoim samochodem do Strefy Czystego Transportu.
  5. W przypadku najbliższych ograniczeń (tych mających wejść w życie 1 marca 2023 roku), istnieją pewne wykluczenia, na przykład mieszkańcy Strefy wciąż będą mogli do niej wjeżdżać. Zapoznaj się dokładnie z informacją.
  6. Na samym dole kalkulatora znajdziesz też mapkę Strefy Czystego Trasportu.
Aleksandra Zając, MD and Krakowski Alarm Smogowy
Sprawdź, jak długo jeszcze Twój samochód będzie mógł wjechać do krakowskiej Strefy Czystego Transportu
Twój pojazd
Pierwsza rejestracja
Paliwo
Benzyna Pb
🚗 Twój pojazd ma 14 lat(a) i spełnia normę EURO4.
📅 Według propozycji władz Krakowa, będziesz mógł wjechać do Strefy Czystego Transportu do 30 czerwca 2028 roku. Twój samochód będzie miał wtedy 20 lat(a).
Mapka Strefy Czystego Transportu w Krakowie
Check out 23 similar ecology calculators
Bag FootprintBooks vs e-BooksCar vs. Bike… 20 more
People also viewed…

Addiction

Addiction calculator tells you how much shorter your life would be if you were addicted to alcohol, cigarettes, cocaine, methamphetamine, methadone, or heroin.

CO2 breathing emission

The CO₂ breathing emission calculator calculates the possible concentration of CO₂ in a room with people.

Cryptocurrency footprint

This calculator shows the real impact of cryptocurrency mining on the environment.

Sunbathing

Do you always remember to put on sunscreen before going outside? Are you sure that you use enough? The Sunbathing Calculator ☀ will tell you when's the time to go back under an umbrella not to suffer from a sunburn!
Omni Calculator
Copyright by Omni Calculator sp. z o.o.
Privacy policy & cookies
main background