Omni Calculator logo

Wszechobecność plastiku jest przerażająca - jest wszędzie wokół nas: w ziemi i oceanach, w naszym jedzeniu i w wodzie, którą pijemy. Według różnych szacunków, każdego roku do oceanów wyrzucanych jest od 4,8 do nawet 12,7 milionów ton plastiku; do 2050 r. będziemy mieli więcej odpadów plastikowych niż ryb. Ale czy możemy coś z tym zrobić? Czy nie jest to problem do rozwiązania dla dużych firm i instytucji? Oczywiście, że nie! Pamiętaj o tym, że nawet mała kropla drąży skałę! Dlatego już teraz zmień swój styl życia i podejmij świadome działania na rzecz ochrony środowiska. Kalkulator plastikowych odpadów został stworzony po to, aby Ci w tym pomóc - dowiedz się, jakie będzie twoje zużycie tworzyw sztucznych w ciągu roku. Zachęcamy Cię też, abyś porzucił złe nawyki i zmniejszył ilość zużywanego plastiku - wierz lub nie, ale możemy żyć bez tych wszystkich plastikowych toreb, jednorazowych kubków, słomek i plastikowych butelek.

Plastikowe odpady w morzach i oceanach

🙋 W naszym anglojęzycznym bag footprint calculator dowiesz się jaki wpływ na środowisko mają plastikowe siatki.

Jak długo trwa rozkład plastikowych odpadów?

Szacuje się, że tylko 5-10% światowego plastiku podlega recyklingowi. Ponad 30% z nich trafia na wysypisko, a około jedna trzecia do oceanów. Ale wstyd! Stworzyliśmy nawet nowy kontynent - masę plastikowych odpadów wielkości Europy.

Jak długo trwa rozkład plastikowych śmieci? Naukowcy szacują, że degradacja plastiku może trwać dłużej niż 500 lat, ale w niektórych przypadkach ten czas może być krótszy:

  • plastikowa torba 10-1000 lat
  • torba na zakupy 10-20 lat
  • styropianowy kubek - 50 lat
  • plastikowy kubek jednorazowy, talerz - 400 lat
  • jednorazowa pielucha - 450 lat
  • plastikowa butelka - 450-500 lat
Typy odpadów morskich

Zasada 4 R: Odrzuć, Zmniejsz, Użyj ponownie, Odzyskaj (Refuse, Reduce, Reuse, Recycle)

4R to zasada minimalizacji i zarządzania odpadami - to podstawa dla tych, którzy naprawdę dbają o świat, w którym żyjemy. Jak zacząć?

  1. Odrzuć (Refuse) - powiedz NIE wszystkim jednorazowym tworzywom sztucznym, takie jak kubki do kawy, słomki, plastikowe torby, sztućce jednorazowego użytku i mieszadełka do napojów. Używasz przez sekundy lub minuty, a rozkład trwa nawet kilkaset lat.

  2. Zredukuj (Reduce)- wybierz produkty z możliwie najmniejszą zawartością tworzyw sztucznych: owinięte w papier zamiast w opakowaniach plastikowych, kup biodegradowalne patyczki kosmetyczne zamiast plastikowych (mimo niewielkich rozmiarów są jednymi z najbardziej powszechnych śmieci zanieczyszczających oceany) i unikaj plastikowych mikrowłókien w takich rzeczach jak odzież syntetyczna.

  3. Ponownie używaj (Reuse) - używaj plastikowych pojemników tyle razy, ile to możliwe. Zjedz lunch w pudełku wielokrotnego użytku, ponownie użyj nietoksycznej, trwałej słomki, weź ze sobą plastikową butelkę. Zmień przeznaczenie starych, plastikowych rzeczy - stwórz np. fajną doniczkę lub karmnik dla ptaków.

  4. Odzyskaj (Recycle) - recykling tworzyw sztucznych (i innych materiałów) powinien być naszym codziennym nawykiem. Kupuj produkty wykonane z materiałów pochodzących z odzysku, wybierz produkty łatwe do recyklingu i opłucz odpady przed wrzuceniem ich do kosza, aby uniknąć ich zanieczyszczenia. W przeciwnym razie nie mogę być poddane recyklingowi.

Ilustracja zasady 4R

🙋 Z naszym anglojęzycznym tap water calculator, dowiesz się ile oszczędzisz jeśli wybierzesz uzupełnianie wielorazowej butelki wodą z kranu, zamiast kupowania wody butelkowanej.

Jak obliczyć ile zużywasz plastikowych odpadów?

Jeśli zastanawiasz się, ile wynosi twoje roczne zużycie tworzyw sztucznych, sprawdź nasz plastikowy kalkulator odpadów:

  1. Zacznij od swoich codziennych potrzeb i zwyczajów zakupowych. Ile plastikowych toreb bierzesz na zakupy spożywcze? Ile butelek wody kupujesz każdego tygodnia? Policz te wszystkie rzeczy i wpisz wartości w odpowiednich polach. Załóżmy, że kupujesz 3 butelki PET tygodniowo, 5 plastikowych torebek, 8 opakowań po jedzeniu i 2 kubki po jogurtach.

  2. Przejdźmy do toalety i środków czystości. Wpisz wartości, które opisują Twoje potrzeby, np. 4 plastikowe patyczki kosmetyczne tygodniowo oraz 4 detergenty, 2 butelki szamponu, 2 opakowania uzupełniające przez pół roku. Dodaj szczoteczki i pasty do zębów - w naszym przypadku są to po 3 rocznie.

  3. Następnie wprowadź wszystkie jednorazowe odpady i pojemniki na wynos, które zużywasz. Lunch cztery razy w tygodniu (nie zapomnij o plastikowych sztućcach), dwa razy w tygodniu kawa pita w drodze, parę drinków ze słomkami i plastikowe talerze z niedzielnego grilla... To dużo. Wiemy, że jest to szybkie i wygodne rozwiązanie, jednak w ten sposób wytwarzasz najgorszy rodzaj plastikowych śmieci, którego tak łatwo można uniknąć. Dlatego przemyśl wszystko jeszcze raz na spokojnie, zrezygnuj ze słomek, zredukuj ilość odpadów i przynieś swój własny pojemnik za każdym razem, gdy tylko możesz.

  4. Plastikowy kalkulator śmieci zsumuje wszystkie zużywane przez ciebie tworzywa sztuczne. W naszym przypadku będzie to 29 kg, a średnia dla obywatela europejskiego wynosi 31 kg. To góra plastiku! Co gorsza, możemy powiedzieć, że to zużycie jest wciąż stosunkowo małe, bo przeciętny Amerykanin wyrzuca około 84 kg takich śmieci rocznie! Pomnóż to przez 300 milionów mieszkańców USA, a zrozumiesz, dlaczego zanieczyszczenie tworzywem sztucznym jest tak palącym problemem.

Pamiętaj, że plastikowy kalkulator odpadów bierze pod uwagę tylko podstawowe produkty – twoje zużycie tworzyw sztucznych może być znacznie wyższe, jeśli dodasz też inne produkty, np. plastikowe meble, pudełka, skrzynki, wiadra, doniczki, miski lub inne tego typu przedmioty.

Jak mogę zmniejszyć swoje zużycie plastikowych odpadów?

Cóż, możesz wiele z tym zrobić. Podejmij wyzwanie 4 R i zacznij od drobnych rzeczy:

Najpowszechniejsze plażowe odpady
  • Zrezygnuj z plastikowych toreb i noś ze sobą torby materiałowe wielorazowego użytku. Trzymaj bawełnianą torbę w plecaku, w bagażniku samochodu, obok drzwi wejściowych - wszędzie tam gdzie łatwo ją zauważyć i zabrać ze sobą, gdy idziesz na zakupy.

  • Przynoś swój kubek. Tylko w Wielkiej Brytanii codziennie używa się 7 milionów jednorazowych kubków do kawy. Ponadto muszą być poddawane recyklingowi w specjalistycznych zakładach, ponieważ nie są wykonane ze standardowego papieru, ale z papieru wyłożonego plastikiem, aby zapewnić wodoodporność. Szacuje się, że mniej niż 1% jednorazowych kubków jest poddawanych recyklingowi. Nie wspominając o plastikowych pokrywkach czy mieszadełkach do napojów.

  • Zrezygnuj z plastikowych słomek lub zmień je na papierowe lub stalowe. Dla większości ludzi (z wyjątkiem pacjentów szpitalnych) picie przez słomkę nie jest koniecznością. Czy wiesz, że plastikowe słomki stanowią ~ 4% ogółu plastikowych śmieci? Zrób ten mały krok i zbojkotuj już dziś plastikowe słomki.

  • Stosuj opakowania wielokrotnego użytku do napełniania zamiast kupować nowe butelki za każdym razem. Za pomocą naszego kalkulatora plastikowych odpadów możesz sprawdzić, ile plastiku „zaoszczędzisz” przy użyciu opakowań wielokrotnego użytku. Jest to zwykle około czterokrotnie mniej, ponieważ butelki po detergentach są zwykle wykonane z cięższego HDPE (polietylenu o dużej gęstości).

  • Noś własną butelkę na wodę. Wybierz plastikową lub szklaną butelkę wielokrotnego użytku. Twoje zużycie plastiku zmniejszy się znacznie i będziesz zaskoczony, ile możesz zaoszczędzić, jeśli zrezygnujesz z butelkowanej wody!

🙋 Zmień swoje nawyki już dziś. Sprawdź nasz kaya identity calculator żeby dowiedzieć się jak obliczyć swój wpływ na środowisko.

Kampania NIE! DLA PLASTIKU

Omni Calculator Project nawiązał kontakt i współpracę z naukowcami i studentami, którzy zainicjowali akcję „NIE! DLA PLASTIKU”. Jest to projekt mający na celu sprawdzenie czy i w jakich ilościach w lokalach gastronomicznych są używane produkty wykonane z plastiku. Każdy może wziąć udział w tej akcji społecznej poprzez wypełnienie krótkiej anonimowej ankiety dotyczącej odwiedzanych lokali. Ankieta jak i więcej szczegółów akcji są dostępne na stronie projektu, na której znajdziecie także odnośniki do mediów społecznościowych z dodatkowymi informacjami na temat "NIE! DLA PLASTIKU". Inwentaryzacja lokali to pierwszy etap projektu - zespół badawczy zamierza pójść dalej, rozmawiając z właścicielami, personelem i klientami lokali. Głównie o tym, czy wiedzą o nadchodzących zmianach w prawie i czy są przygotowani do wprowadzenia zapisów Dyrektywy UE, według której tworzywa sztuczne mają zostać całkowicie wycofane lub ich ilość ma zostać ograniczona na rynku europejskim w ciągu najbliższych lat.

Konsekwentne „NIE!” każdego z NAS dla jednorazowych produktów z plastiku, jak też rozpowszechnianie informacji na ten temat daje szansę na przygotowanie się do wyeliminowania tworzyw sztucznych. Pamiętajmy, że jako klienci mamy realny wpływ na ofertę lokali gastronomicznych.

Hanna Pamuła, PhD and Wojciech Sas, PhD
Jedzenie i Opakowania Spożywcze 🍴
Butelki PET
/
tydzień
Torby foliowe
/
tydzień
Opakowania po jedzeniu (chipsy, słodycze)
/
tydzień
Kubki po jogurtach
/
tydzień
Toaleta i Środki Czystości 🛀
Plastikowe patyczki kosmetyczne
/
tydzień
Butelki po środkach czystości
/
pół roku
Butelki po szamponach/ żelach pod prysznic
/
pół roku
Opakowania uzupełniające
/
pół roku
Szczoteczki do zębów
/
rok
Pasty do zębów
/
rok
Opakowania Jednorazowe 🍵
Plastikowe pojemniki na żywność
/
tydzień
Kubki plastikowe
/
tydzień
Słomki plastikowe
/
miesiąc
Jednorazowe sztućce
/
miesiąc
Plastikowe talerze
/
miesiąc
Inne
Zabawki, meble itp.
lb
/ rok
Twoje zużycie plastikowych odpadów 👣
Łącznie
lb
/ rok
Co daje
lb
/ w ciągu całego życia!
Check out 36 similar kalkulatory po polsku (calculators in polish)
WyprzedzanieWiedźminKalkulator smogu… 33 more
People also viewed…

CO2 breathing emission

The CO₂ breathing emission calculator calculates the possible concentration of CO₂ in a room with people.

Car heat

The hot car calculator shows how fast a car's interior heats up during a summer day.

Christmas tree footprint

How much CO₂ does your Christmas tree produce? Could you produce less CO₂ by using an alternative?

Circle skirt

Circle skirt calculator makes sewing circle skirts a breeze.
Copyright by Omni Calculator sp. z o.o.
Privacy, Cookies & Terms of Service