Nie istnieją śmieci, które możemy znaleźć częściej niż niedopałki papierosów, powszechnie znanych jako pety. Szacuje się, że co roku wypalamy 5.6 bilionów papierosów, a dwie trzecie z nich nigdy nie trafia do popielniczek. To ponad 4.5 biliona niedopałków rocznie upuszczanych na ziemię. W samej Polsce wypalamy 40 miliardów papierosów rocznie! Pety są złudniczo małe, więc dość często wydaje nam się, że wyrzucając je nie przykładamy ręki do zanieczyszczania miasta.

Niestety, fakty są inne. Nie musimy długo się rozglądać, by zauważyć konsekwencje naszego lekkomyślnego zachowania: pety to najbardziej powszechne odpady w miastach i w wodach oceanów. Co dziesiąty odpad znaleziony na plażach Bałtyku to właśnie papierosowy niedopałek.

Czas zrobić z tym porządek (i to dosłownie).

W dniu 31 lipca trójka francuskich nastolatków - Amel Talha, Jason Prince i Christian Musitu Swamu - rozpoczęli w mediach społecznościowych kampanię przeciwko niedopałkom. Jason wybrał się na dwudziestominutowy spacer, by zebrać upuszczone na ulicach pety do plastikowej butelki, a Amel po raz pierwszy użyła hashtagu #FillTheBottle. W ciągu kilku dni o ich akcji stało się głośno, a setki uczestników z całego świata zaczęły sprzątać w proteście przeciwko zaśmiecaniu naszej planety.

Jason Prince - Fill the Bottle Tweet
Jason Prince - Fill the Bottle Tweet

Jeśli kampania #FillTheBottle w jakiś sposób cię ominęła, zachęcamy serdecznie, by wziąć w niej udział właśnie teraz. Nasz kalkulator pokaże ci, jaki będzie Twój wkład w ochronę środowiska w przypadku zarówno jednorazowej akcji, jak i regularnego sprzątania. Złap pustą butelkę, skrzyknij znajomych i zorganizuj sprzątanie na podwórku. Możesz też zaangażować się w regularne sprzątanie ulic swojego miasta - nawet dwadzieścia minut tygodniowo potrafi przynieść imponujące efekty!

Dlaczego niedopałki są takie niebezpieczne dla środowiska?

Niezbyt często zdarza nam się zatrzymać nad niedopałkiem i zastanowić się, dlaczego jest szkodliwy dla środowiska. Okazuje się, że żaden inny rodzaj odpadów nie wytwarza tylu różnych rodzajów zanieczyszczeń!

 • Niedopałki składają się w 95% z octanu celulozy - rodzaju plastiku, który rozkłada się nawet przez 25 lat. Przez cały ten czas uwalniane są tzw. mikroplastiki, czyli miniaturowe cząsteczki szkodliwe dla zwierząt i owadów. Szacuje się, że masa niedopałków, które co roku zaśmiecają nasze plaże i miasta, to aż ponad 760 milionów kilogramów.

 • Z Rozkładających się niedopałków uwalniają się najróżniejsze toksyny i szkodliwe substancje, np. benzo[a]piren, jedna z najbardziej rakotwórczych substancji na świecie. Inne chemikalia uwalniane z niedopałków to m.in. arsen, ołów, kadm, amoniak, benzen, formaldehyd, nikotyna, a nawet smoła. Według Americal Lung Association 69 z ponad 7000 substancji uwalnianych po wypaleniu papierosa jest rakotwórczych, a jeszcze większa ich liczba jest trująca dla ludzi.

 • Naukowcy z Anglia Ruskin University dowiedli, że trujące substacje uwalniane z niedopałków powstrzymują rozwój wegetacji. Rośliny kiełkują 27% rzadziej i rosną nawet o 28% mniejsze.

 • Rzucanie petów na ziemię w parkach i lasach często kończy się zaprószeniem ognia. W samym roku 1997 zanotowano ponad 130,000 pożarów wywołanych przez niedopałki papierosów. Taki rezultat grozi nie tylko lasom - wciąż tlący się papieros mógł być przyczyną pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame.

Interesujesz się środowiskiem? Koniecznie sprawdź też nasze inne ekologiczne kalkulatory:

 1. Kalkulator plastic footprint PL - zużywanie plastiku w codziennym życiu;
 2. Kalkulator smogowy; i
 3. Kalkulator korzyści z drzew.

Ile niedopałków dam radę zebrać?

Kalkulator niedopałków papierosów stworzyliśmy by wypowiedzieć wojnę zanieczyszczeniu powodowanemu przez wszechobecne pety. Dzięki naszemu narzędziu możesz zaplanować swoją własną akcję sprzątania niedopałków i sprawdzić, jakie będą jej wymierne efekty. Wszystko, co musisz zrobić, to wprowadzić kilka liczb.

 1. Zastanów się, czy będziesz sprzątał niedopałki sam, czy ze znajomymi. Może nawet uda ci się skrzyknąć większą grupę i zorganizować antypetową kampanię w twojej okolicy?

 2. Zdecyduj czy zamierzasz zabrać się za sprzątanie tylko jeden raz. A może zdecydujesz, że chcesz zbierać niedopałki raz w tygodniu? Dwa razy w tygodniu? Będziesz zaskoczony widząc, jak efekty twojej pracy mogą narosnąć po kilku miesiącach!

 3. Wpisz ile czasu chcesz poświęcić na zbieranie niedopałków. Jeśli zamierzasz robić to regularnie, wybierz również częstotliwość z jaką będziesz to robić.

 4. Wybierz opis, który najlepiej charakteryzuje okolicę, w której będziesz zbierać niedopałki. Tempo sprzątania różni się w zależności od stopnia zanieczyszczenia. W naszym kalkulatorze przyjmujemy, że może ono sięgać od 40 niedopałków podniesionych w godzinę (jak na terenie średnio zanieczyszczonego kampusu uniwersyteckiego w Buffalo), przez 145 na godzinę (jak w portugalskim Aveiro) i 375 na godzinę (jak w Brukseli), aż do nawet 500 petów podniesionych w godzinę (z taką prędkością niedopałki zbierał Jason Prince).

 5. Zdecyduj, do jakiego pojemnika chcesz zbierać pety. My pakujemy pety w PETy i zbieramy je do plastikowych butelek, ale możesz z powodzeniem uzyć też worków na śmieci lub szklanych słoików. Dzięki wspaniałemu licznikowi Butt-o-meter od Cleanup Day wiemy, że 170 niedopałków zajmuje pojemnik o objętości jednego litra.

 6. To już wszystko! Dzięki naszemu kalkulatorowi dowiesz się, ile pojemników wypełnisz, a także ile niedopałków uda ci się zebrać. Pamiętaj, by zbierać pety w rękawiczkach - w przeciwnym wypadku nie bierz ich do ręki!

Zatrucie oceanów i ryb

Zbieranie niedopałków pomaga w ochronie oceanów przed szybko postępującym zanieczyszczeniem. Mimo, że oceany są odpowiedzialne za wytwarzanie 50-85% tlenu w ziemskiej atmosferze, traktujemy je jak zbiorniki na nasze najgorsze odpady - plastikowe słomki, siatki, a także niedopałki papierosów. Ocenia się, że około 80 procent wszystkich petów ląduje w morzach i oceanach.

Przełomowe badanie na temat toksyczności niedopałków wykazało, że zaledwie jeden niedopałek zamoczony w wodzie przez 24 godziny może zatruć litr wody, sprawiając, że będzie on toksyczny dla ryb. Połowa ryb przebywających w takiej wodzie (zarówno słodko- jak i słonowodnych) umiera od nadmiaru toksyn.

Zagrożenie dla dzieci i zwierząt

Nie wszystkie niedopałki trafiają jednak do oceanu. Niektóre z nich pozostają na naszych ulicach, gdzie mogą zostać podniesione i spożyte przez zwierzęta. Psy, koty i ptaki często zjadają niedopałki, nie wiedząc, że skutek może być dla nich śmiertelny. Małe dzieci też mogą paść ofiarą podniesionego z ziemi peta, w szczególności wtedy, gdy bawią się na mocno zaśmieconej plaży. Niedopałek papierosa, których przecież pełno w piasku, może z łatwością trafić do buzi dziecka.

Jerrold B. Leikin i Frank P. Paloucek, autorzy podręcznika toksykologii Poisoning and Toxicology Handbook, zwracają uwagę, że nikotyna zawarta w niedopałkach jest na tyle toksyczna, że dzieci powinny być hospitalizowane po spożyciu sześciu niedopałków. Oczywiście, jeśli twoje dziecko zje papierosa, nie czekaj, aż znajdzie jeszcze pięć innych - od razu skonsultuj się z lekarzem!

Badanie przeprowadzone na zwierzętach dowiodło, że śmiertelna dawka nikotyny dla psów to 9.2 mg/kg. Jako że jeden niedopałek zawiera przeciętnie 5-7 mg nikotyny, pies ważący 22 kg może umrzeć po spożyciu 35 petów. Naturalnie, ta liczba jest zdecydowanie niższa w przypadku szczeniaków i mniejszych zwierząt, takich jak koty czy ptaki. Oznaki zatrucia (np. wymioty) są częstokroć widoczne już po zjedzeniu jednego niedopałka.

Zwalczaj przyczyny, nie objawy

Zbieranie niedopałków to bardzo dobry sposób, by walczyć z zanieczyszczeniem - wolontariusze uczestniczący w Coastal Cleanups (Akcjach Sprzątania Wybrzeża) organizowanych przez Ocean Conservancy od 1986 roku zebrali już ponad 60 milionów niedopałków. Niestety, ta metoda zwalcza tylko skutki lekkomyślnego wyrzucania petów, nie eliminując głównej przyczyny. Jeśli w sprzątaniu nie uczestniczą wolontariusze, staje się ono bardzo drogie; w badaniu przeprowadzonym w San Francisco oceniono, że koszt usunięcia niedopałków z miasta przekracza 6 milionów dolarów.

Zaskakuje fakt, że większość petów ląduje w odległości trzech metrów od popielniczki. Oznacza to, że głównym problemem nie jest brak pojemników na niedopałki, ale powszechne przyzwolenie na wyrzucanie ich na ziemię. Jeśli chcemy ograniczyć ilość papierosowych śmieci, musimy przede wszystkim zmienić sposób myślenia.

Co możemy zrobić, by zmniejszyć zanieczyszczenie?

Palisz? Rzuć! Możesz użyć naszych kalkulatorów, by sprawdzić, o ile dłużej będziesz żyć, a także ile pieniędzy zaoszczędzisz dzięki rzuceniu palenia. Jeśli jednak nie chcesz zupełnie zrezygnować z papierosów, pamiętaj o tym, by nigdy nie rzucać niedopałka na ziemię. Zamiast tego zostawiaj je w przeznaczonych do tego celu popielniczkach.

Wiele miast szuka kreatywnych rozwiązań, by skłonić palaczy do pozostawiania niedopałków w popielniczkach. Czerwone pojemniki w Bostonie mają dwa otwory na pety. Palacze mogą wrzucać swoje niedopałki, jednocześnie głosując, jaką supermoc chcieliby mieć (latanie lub niewidzialność), wybierając najcenniejszą cechę u przyjaciół (humor lub lojalność) lub by zgadywać, ile śniegu spadnie tej zimy.

Holederscy aktywiści spróbowali podejść do tematu zupełnie inaczej. Za każdym razem, gdy ktoś wrzuci niedopałek do kosza Fumo, zaczyna on grać piosenkę i błyskać światłami. Jako że piosenki często się zmieniają, wiele osób zbiera nawet niedopałki z ziemi, by usłyszeć nową melodię.

Co można zrobić z niedopałkami, jeśli uda je się zebrać? Możemy budować z nich drogi! Okazuje się, że dodawanie niedopałków do asfaltu sprawia, że nawierzchnia drogowa staje się bardziej odporna. Pety przydają się też w produkcji cegieł - dodanie niewielkiej ilości niedopałków do gliny obniża ilość energii potrzebnej w procesie produkcji.

Bogna Szyk and Natalia Nazim
Liczba uczestników
Jednorazowa akcja czy regularne sprzątanie?
regularne sprzątanie
Poświęcony czas
min
Jak często zamierzasz sprzątać?
/
tydzień
Poziom zanieczyszczenia
bardzo wysoki (park miejski, przystanek autobusowy)
Pojemniki na niedopałki
butelki/słoiki (1 litr)
Zapełnione pojemniki
/
rok
Zebrane niedopałki
/
rok
Nieźle! Ziemia jest ci bardzo wdzięczna 🌎 Oto, co uda ci się zdziałać:
• W ciągu roku uchronisz 5,218 litrów wody morskiej przed zanieczyszczeniem.
• Uda ci się również zapobiec nagromadzeniu 1.13 kilogramów plastikowych odpadów.
• W przypadku spożycia taka liczba niedopałków mogłaby doprowadzić do hospitalizacji 1,087 dzieci lub otruć 188 psów.
gif with happy earth
Check out 36 similar kalkulatory po polsku (calculators in polish)
WyprzedzanieWiedźminKalkulator smogu… 33 more
People also viewed…

CO2 breathing emission

The CO₂ breathing emission calculator calculates the possible concentration of CO₂ in a room with people.

Plastic footprint

Find out how much plastic you use throughout the year with this plastic footprint calculator. Rethink your habits, reduce your plastic waste, and make your life a little greener.

Titration

Use our titration calculator to determine the molarity of your solution.

Wind turbine

The wind turbine calculator finds the power output, efficiency, RPM, torque, and revenue of a wind turbine (either HAVT or VAWT).
Copyright by Omni Calculator sp. z o.o.
Privacy, Cookies & Terms of Service