Długość
mi
Wysokość
ft
Łączny koszt projektu
21,873,415,047
$
Manufacturing
Łączna ilość betonu
19,765,778
cu yd
Koszt produkcji
6,918,022,222
$
Transportation
Koszt transportu
1,245,243,997
$
Assembly
Koszt umiejscowienia elementu
285
$
Łączny koszt montażu
586,099,800
$
Running costs
Czas życia projektu
years
Gęstość rozmieszczenia strażników
/
mi
Łączny koszt utrzym. strażników
0
$
Łączny koszt utrzymania
13,124,049,028
$
How we could use the money instead
Posiłki dla bezdomnych
7,291,138,349
Czysta woda dla
437,468,301
ludzi
Opieka nad
59,579
pacjentami z HIV
Czesne na uniw. w USA
2,393,414
Ludzi ubezpieczonych w USA
56,666,878
Zasiane drzewa
206,352,972
Laptopy dla dzieci
78,399,337
"Wybudowane" łóżka szpitalne (USA)
14,582
"Wybudowane" łóżka szpitalne (Indie)
729,114
Misje "Mars Curiosity"
8.74937
Klocki LEGO potrzebne do wybudowania
3,011,802,738,726

Kalkulator Muru Trumpa

By Mateusz Mucha
Jak wyglądałby, ile kosztowałby mur Trumpa i jak możnaby lepiej wydać te pieniądze?

Kalkulator Muru Donalda Trumpa to sposób na to jak oszacować koszty projektu nowego prezydenta USA. To wynik 6 tygodni badań i testów przeprowadzonych przez Mateusza Muchę - założyciela Omni Calculator - i Tadeusza Zwolińskiego - inżyniera z Politechniki Warszawskiej.

To nie było łatwe zadanie - Donald Trump nie przygotował dokładnego planu budowy muru. Wszystko, co słyszeliśmy to „jak wysoki i jak piękny” ten mur będzie. Wysokość była różna w zależności od wystąpienia - od 35 stóp do nawet 80. Plan Trumpa jest na tyle skomplikowany, że staje się niemal niemożliwy do wykonania. W istocie, takie się okazało i obecnie o budowie muru prezydent USA już się nie wypowiada.

To ogromny projekt, a jego koszty są bardzo trudne do oszacowania. Biorąc to pod uwagę, musieliśmy założyć trzy rzeczy:

  • każda część projektu musi być jak najtańsza. Co prawda, ostatecznie nawet taki nieskomplikowany będzie niewyobrażalnie drogi, ale i tak pozwoli zaoszczędzić kilka miliardów dolarów (kosztem piękna, o którym wspominał prezydent Trump). To na przykład oznacza też, że rezygnujemy z monitoringu i drutu kolczastego
  • wiele rzeczy trzeba było uprościć. Nie skupiliśmy się np. na wykupie ziemi, budowie dróg czy administracji muru. Skupiliśmy się tylko na samej budowie
  • według nas realistyczna wysokość muru to 40 stóp, czyli około 12 metrów

Z powodów technicznych nie da się zrobić muru na miejscu. Jest bowiem za gorąco. Najlepszy i najtańszy sposób to stworzenie betonowych paneli w fabrykach mieszczących się tak blisko granicy, jak to tylko możliwe.

Wyprodukowane w betonowniach panele byłyby wzmocnione stalowymi prętami Zamiast rozbijać koszty wytworzenia na koszty zasobów i produkcji, zbudowaliśmy model, gdzie bazą jest cena jednego metra sześciennego wzmocnionego prefabrykatu betonowego. Najbliższy naszym wyobrażeniom produkt był sprzedawany za 635 dolarów za jard sześcienny. Uznaliśmy, że przy takiej skali budowy muru granicznego, właściwą ceną byłoby 350 dolarów.

Wyprodukowane panele muszą być przetransportowane do granicy. Średni dystans z fabryki do miejsca konstrukcji to 150 mil (według raportu Bernsteina). Wybraliśmy dość skromną kwotę 4 dolarów za każdą milę transportu. Pominęliśmy też potencjalne problemy - zmieszczenie paneli na ciężarówkach czy wpływ dróg o niskiej jakości na koszt transportu.

Złożenie. Najprościej mówiąc, potrzebujemy koparki do zrobienia dziury, żurawia to zamontowania panelu i buldożera do zakopania go i umocowania w ziemi. Do tego wystarczy kilku robotników, którzy będą ten proces nadzorować.

Straż. Część kalkulatora jest poświęcona oszacowaniu kosztów strażników, którzy musieliby patrolować okolice muru. Domyślnie liczba strażników jest ustawiona na 0 - niektórzy mogą uznać, że nie warto tego brać pod uwagę. Według tego raportu, roczny całkowity koszt zatrudnienia jednego policjanta to trochę ponad 149 tys. dolarów. Koszt strażników to wielokrotność tej kwoty.

Utrzymanie. To zawsze największa część kosztów każdego projektu. Zwykle uznaje się, że sama konstrukcja to jedynie od 10% do 20% dużego projektu, który ma się utrzymać przez 25 lat. W tym przypadku wzięliśmy pod uwagę - bo to dość prosta konstrukcja - tę dolną wartość. 80% całości oznacza, że utrzymanie muru to 400% kosztów konstrukcji. A 400/25 (bo tyle lat powinno się to utrzymać) to 16% rocznie. Pójdziemy tutaj Prezydentowi na rękę i ustalimy tę wartość na 15%.

Dodatkowo, postaraliśmy się stworzyć listę rzeczy, które można sfinansować zamiast budowy muru.

Mówiąc krótko: można zdziałać bardzo dużo. Według naszych obliczeń koszt budowy muru wzdłuż granicy z Meksykiem jest taki sam jak 7 mld posiłków dla bezdomnych (co daje trzy posiłki dziennie przez ponad 4 lata dla każdego z 1,56 mln bezdomnych w USA). Można też kupić 78 mln notebooków dla uczniów, co znacząco podnosi poziom nauczania. Można wysłać aż 9 misji Mars Curiosity, które podnoszą stan naszej wiedzy o Układzie Słonecznym.

Gdyby Amerykanie chcieli być bardzo hojni wobec Polaków, mogliby też za te pieniądze sfinansować 163,5 mln wypłat dla rodzin z programu 500+. Można też za tę kwotę posadzić 206 mln drzew na całym świecie.

Podsumowując, za miliardy dolarów, które Donald Trump wydałby ba mur, można rozwiązać naprawdę wiele problemów, które dotyczą całej ludzkości.

Mateusz Mucha